Hlavním důvodem pro její odchod ze strany bylo nedávné rozhodnutí VV vyvolat vládní krizi. "Z pro mě nepochopitelných důvodů," dodala.

Čtěte také:
Celé znění prohlášení Karolíny Peake

„Nejsme schopni prezentovat splněné sliby, které jsme občanům dali. Nesouhlasím s politickým stylem strany, který zastírá naše úspěchy,“ řekla Peake.

Karolína Peake oznámila odchod z VV

Karolína Peake oznámila odchod z VV

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Řekla, že to je jen její krok, nebrání se ale tomu, aby se k ní připojili i další členové VV. Podle svých slov bude dál dodržoval koaliční smlouvu. O odchodu z vlády nemluvila, o svém dalším angažmá v kabinetu bude mluvit s premiérem Petrem Nečasem.

K udržení koalice stačí sedm poslanců

K Peake by se mohli připojit další poslanci - v posledních dnech s ní názorově souzněli místopředsedové VV Milan ŠťovíčekDagmar Navrátilová, poslanci Viktor Paggio, Martin Vacek, Radim Vysloužil, Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok. Těchto sedm lidí by teoreticky mohlo stačit na to, aby si vládní koalice udržela většinu 101 hlasů za předpokladu, že s ní budou hlasovat nezařazení poslanci Michal DoktorPavel Bém.

Více o odchodu Karolíny Peake z VV
Klaus chce vidět jasnou většinu, jinak dojde na předčasné volby
Schwarzenberg: Peake mi odchod z VV oznámila předem, je to odvážná žena
Za Peake odcházejí další poslanci VV, strana sčítá ztráty

Vstřícně se vůči novému projektu postavila několik okamžiků po sdělení Peake Navrátilová, Paggio, Suchá i ministr dopravy Pavel Dobeš. [celá zpráva]

Loajalita Nečasové vládě

Peake ve straně představovala vždy umírněnější křídlo, během vládních krizí vždy prosazovala politiku kompromisu a obecně se na ní nahlíží jako na člověka loajálního Nečasově vládě. Samotná vicepremiérka přiznala, že prosazovala odchod z vlády loni, kdy v průběhu krize véčka přišla o post ministra vnitra.

Karolína Peake oznámila odchod z VV

Karolína Peake oznámila odchod z VV

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Peake se předminulý týden vzepřela rozhodnutí grémia VV a nepodala společně s ministrem dopravy Pavlem Dobešem a ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským demisi. V minulých měsících se několikrát vyslovila proti konfrontačnímu stylu vedení véček.

"Nemám na kontě desítky miliónů od jiné politické strany, mám jen svou pověst a jméno," řekla v úterý Peake. Dodala, že někteří její spolustraníci o jejím rozhodnutí vědí a svůj krok dlouho zvažovala. Nijak prý nesouvisí se soudem s Vítem Bártou.

VV prý mají poslední šanci

"Pokud chceme uspět a nemuset se stydět za práci, kterou pro republiku děláme, je nutné ten nevhodný styl práce nadále neprovozovat. Je to poslední šance,“ varovala nedávno v dopise adresovaným véčkařům.

Peake se ve všech vládních krizích snažila mírnit vášně. V lednovém rozhovoru pro Právo uvedla, že jedině setrvání ve vládě může zachránit reputaci VV.

"Je jasné, že naší nadějí je, že tato vláda bude fungovat dál. Nebudu tvrdit, že stabilita a zachování této vlády pro nás v tuto chvíli není existenční záležitostí. Je. Z mého pohledu znamená být ve vládě mít prostor ukázat to, že něco dokázat můžeme a umíme a moci přesvědčit voliče," řekla Právu Peake, poté co VV nedokázaly prosadit odložení církevních restitucí.

Chvíli členkou ODS
Šestatřicetiletá Peake vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V politice angažuje od 90. let, začínala jako členka ODS. Do Věcí veřejných přešla na protest právě kvůli poměrům na Praze 1 a přes problematiku dětských hřišť. V roce 2006 byla jako nezávislá zvolena zastupitelkou Prahy 1, v roce 2007 již vstoupila do VV.
Po volbách se v roce 2010 stala šéfkou ústavně-právního výboru, po pokusu o vnitrostranický puč ve VV a před jmenováním vicepremiérkou pro boj s korupcí chvíli vedla poslanecký klub. O Peake se jako o možné ministryni mluvilo vlastně hned po volbách - křeslo ministryně spravedlnosti odmítala kvůli rodině.
Peake se v roce 1999 provdala za Australana česko-čínského původu, s nímž má dva syny.