"Je třeba jít cestou takto razantního snižování schodků?" položil Zavadil řečnickou otázku. Podle odborů nikoliv. Odboroví předáci by ponechali schodek na nynější úrovni; tím by se podle nich nastartoval ekonomický růst, který by přinesl další příjmy rozpočtu.

"Snižování deficitu v době recese je cestou do pekel, která zničí veřejný sektor," uvedl další z odborových bossů Martin Fassmann.

Podle odborů je klíčovým opatřením zastavení a odložení důchodové reformy.

Drábek: Odbory chtějí další zadlužování

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) ve vysílání České televize prohlásil, že odboráři obhajují to, aby se stát nadále zadlužoval nynějším tempem. "To je ta zásadní otázka, na níž by si měli občané odpovědět," dodal ministr. Odborářům navíc vytkl, že vycházejí z rámcového návrhu ministerstva financí, který byl pouze podkladem k jednání.

Letos chce vláda ušetřit 23 miliard, v roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun. Mezi návrhy, které by měly vést k úspoře, patří například zvyšování daní, eventuální zmrazení důchodů, rušení některých úřadů a propouštění úředníků.