Tradiční ples v opeře ve Státní opeře v sobotu navštíví modelka a herečka Kiera Chaplinová, vnučka slavného filmového tvůrce Charlieho Chaplina. V programu vystoupí také například operní pěvkyně Dagmar Pecková, šéfdirigentem orchestru bude Vojtěch Spurný. Ples je letos tematicky zaměřen na dobu Rudolfa II., včetně pokrmů, které se budou na plese podávat.

"Snobská ´elita´ pořádá tradiční Ples v opeře ve Státní opeře Praha. Na něm se každoročně scházejí ti, kteří se považují za největší elitu této země, od vrcholných politiků přes zástupce magistrátu a podnikatelskou elitu až po hvězdy showbyznysu. Popíjejí to nejlepší víno, ochutnávají speciality od těch nejlepší kuchařů, a to vše za cenu vstupenky v řádu tisíců až statisíců korun," píšou protestující ve svém prohlášení na internetu. Podle pořadatelů se však cena vstupenky pohybuje do 7000 korun.

Demonstranti si před zahájením slavnostního večera nebrali žádné servítky. Strefovali se do ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, který nad plesem převzal záštitu, vídeňského starosty Michaela Häupla i pražského primátora Bohuslava Svobody.

"Domníváme se, že bavit se za desetitisíce korun v této těžké době je výsměchem obyčejným lidem. Zatímco obyčejní lidé by si na jeden takový večírek vydělávali několik měsíců, oni to utratí za jeden večer. Tento ples je typickou ukázkou snobského a arogantního chování," píšou zástupci hnutí.

Protesty provázely již první pražský Ples v opeře, který se uskutečnil v roce 1992. Demonstranti tehdy po vzoru protestů provázejících slavný ples ve Vídni na hosty házeli před budovou rajčata.