Magistrát chce náměstí revitalizovat a počítá s tím, že do budoucna by tam mělo místo šest unifikovaných stánků. Nabízet by měly zejména noviny, květiny či pečivo. O budoucnosti klobás chtějí radní ještě jednat.

Majitelem nových stánků bude magistrát, který tak bude mít větší kontrolu nad prodávaným zbožím. Ze stánků na náměstí by měl například zcela zmizet alkohol. Mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková řekla, že odstranění starých stánků podporuje i vedení první městské části.

Podle radní pro oblast správy majetku a podpory podnikání Aleksandry Udženiji by nových stánků mělo být jen šest a město je bude pronajímat obdobně jako kamenné obchody. Dodala, že ke změnám se město rozhodlo na základě žádostí od Sdružení Nového Města pražského a stížností ze strany tamních obyvatel. "Některé ty stánky, které tam jsou dneska, jsou 24 hodin otevřené, což znamená zvýšenou kriminalitu v daných lokalitách," uvedla Udženija.

Pro město jsou podle ní prioritou hlavně kamenné obchody. "Může se zdát, že nepodporujeme podnikání, když rušíme takový počet stánků. Naopak. My ho podporujeme, protože tam trpí kamenné obchody, které mají stánky někdy postavené přímo před vchodem. Trpí tak výpary ze stánků nebo nejsou vidět jejich výlohy," řekla radní.

Konečný vzhled nových stánků bude magistrát konzultovat s architekty a památkáři. Změny jsou podle magistrátu prvním krokem k revitalizaci náměstí, ke kterému se město odhodlává již několik let.

V minulosti si lidé zachování stánků prosadili

Stánky mají podle radní půlroční výpovědní lhůtu, z Václavského náměstí nadobro zmizí s koncem letošního roku. Kdy by se náměstí mělo dočkat i dalších změn, zatím ale není jasné. "Funguje komise, která by měla prodiskutovat kdy, jak a s čím začít. Ta komise je nyní v polovině. Už si stanovila, jak by 'Václavák' zhruba měl vypadat. Ještě ale například neřekla ano, nebo ne tramvajím," doplnil náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09).

Město se pokusilo z bulváru vedoucího od Národního muzea k Můstku stánky odstranit již zhruba před pěti lety. Záměr magistrátu ale tehdy vyvolal vlnu protestů a řadu petičních akcí. V souvislosti s tím pak vedení města svůj postoj přehodnotilo a navrhlo, aby se pouze snížil počet stánků a omezil jejich sortiment.

Tradice pouličního prodeje občerstvení na Václavském náměstí vznikla už za první republiky, tehdy se párky, kaštany a zmrzlina prodávaly z pojízdných vozíků. Po druhé světové válce se prodej občerstvení soustředil do dvou až čtyř pevných stánků. Jejich počet výrazně vzrostl v 90. letech.