Hlavní obsah

Úředníkovy milióny ve Švýcarsku souvisejí s kauzou Čepro, tvrdí žalobci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu a státního podniku Čepro Tomáš Kadlec má na švýcarském účtu peníze, které podle žalobců pocházejí z jeho trestné činnosti. Ta se týkala nevýhodných transakcí a obchodů s pohonnými hmotami. Případem se nyní zabývá Obvodní soud pro Prahu 1.

Foto: David Veis, ČTK

Tomáš Kadlec na snímku z roku 2006

Článek

Státní zástupce již v září 2010 navrhl, aby soud požádal o zajištění finančních prostředků, řekla mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Soud se podle své mluvčí Michaely Wenzlové nebude vzhledem k probíhajícím řízení k případu vyjadřovat.

Kadlec čelí spolu s bývalým obchodním ředitelem Čepra Alexandrem Houškou obžalobě z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státní firmě muži údajně způsobili celkovou škodu přes 260 miliónů korun.

"Ještě v přípravném řízení vznesl státní zástupce v rámci žádosti o právní pomoc dotaz na švýcarské účty obviněného," uvedla Válová. Švýcaři odpověděli, že peníze našli. Server Aktuálně ve středu napsal, že na Kadlecův účet vedený ve Švýcarsku přišlo v minulých letech v přepočtu celkem více než 30 miliónů korun. [celá zpráva]

Dříve, než odpověď přišla, nashromáždilo podle Válové státní zastupitelství dostatek důkazů proti Kadlecovi a podalo obžalobu. Protože tím skončilo přípravné řízení, nemohl již žalobce sám požádat o zajištění finančních prostředků bývalého šéfa Čepra. "Oznámil proto soudu, že jde o výnosy z trestné činnosti, které je potřeba zajistit k uhrazení nároku poškozené společnosti Čepro," řekla mluvčí. Státní zástupce podle ní na jednání příští týden vznese dotaz, jak soud s jeho návrhem naložil.

Neveřejné líčení

Bývalý šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Růžek v televizi Prima naznačil, že by Kadlecovy peníze možná mohly pocházet z doby jeho působení v čele NBÚ, který vydával bezpečnostní prověrky nutné ke jmenování do různých státem placených funkcí i k získání některých státních zakázek. To však Válová odmítla. Zopakovala, že finanční prostředky nalezené ve Švýcarsku souvisí s projednávaným případem obchodů s pohonnými hmotami.

Hlavní líčení v kauze začalo v srpnu. Obžaloba se týká transakcí z let 2003 až 2005. Smlouvy, které Kadlec s Houškou uzavřeli, byly podle státního zástupce pro státní podnik značně nevýhodné - přišel o stamilióny korun.

Druhou smluvní stranou byla společnost Czech Energospace (CE), kterou podle Aktuálně řídí bývalý zaměstnanec Čepra Pavel Zídek. V některých případech v obchodech figurovala i firma Marimpex Mineralöl-Handelsgesellschaft mbH. Obchody údajně převážně vypadaly tak, že Čepro palivo levně prodávalo a draze nakupovalo zpátky.

Jak se muži k obžalobě staví, není jasné. Kadlecův advokát totiž v srpnu prosadil, aby u výpovědí obžalovaných nebyla veřejnost s tím, že se mohou dotknout utajovaných skutečností. Houška pak pouze na chodbě soudu novinářům řekl, že obvinění odmítá.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám