Hlavní obsah

Pospíšil navrhuje kárné řízení kvůli machinacím v justici

Právo, ČTK, jfk

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pátek podal návrhy na zahájení kárného řízení kvůli machinacím v insolvenčním řízení, na které upozornila výroční zpráva BIS za rok 2010. Podle informací Práva první z návrhů směřuje na předsedu Krajského soudu v Brně Jaromíra Pořízka a další na místopředsedu Jana Kozáka.

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)

Článek

Kozák podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Palečkové nerozděloval insolvenční řízení soudcům, kterým podle rozvrhu práce patřila. Ministr navrhuje Nejvyššímu správnímu soudu, aby ho odvolal z funkce místopředsedy. Zároveň na něj podal trestní oznámení.

"Ministerstvo Mgr. Kozákovi vytýká rozsáhlé porušení rozvrhu práce v roce 2010. U celkem 295 věcí se lze domnívat, že nebyly rozděleny v souladu s rozvrhem práce, což by mohlo mít závažné procesní důsledky," uvedla Palečková. Místopředseda soudu podle ní zároveň úřadu lhal. Tvrdil mu, stejně jako svému nadřízenému, že testuje automatické přidělování případů soudcům.

Ministerstvo kontrolovalo brněnský krajský soud letos v létě. Důvodem bylo právě to, že jako jediný soud v Česku nepřiděluje insolvenční návrhy soudcům automaticky, a může tak s rozdělováním řízení manipulovat. Na letošní rok pak Kozák podle úřadu připravil rozvrh práce, na základě kterého by mohl nezákonně měnit rozdělení insolvenčních řízení soudcům.

Kozák by měl odejít z funkce

Jako kárné opatření pro místopředsedu soudu odpovědného za obchodní úsek navrhl Pospíšil zbavit ho funkce. Trestní oznámení podal s tím, že se muž pravděpodobně dopustil trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Pořízka navrhuje ministr potrestat důtkou.

Předseda ani místopředseda brněnského krajského soudu zatím kárné žaloby neobdrželi. Oznámila to mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. "Chtějí se nejprve seznámit s jejich obsahem, nastudovat si je a teprve následně se k nim případně vyjádří," uvedla. Nejvyšší správní soud již podle mluvčí Petry Lavické ve čtvrtek přijal kárnou žalobu na Kozáka. Žalobu na Pořízka zatím neobdržel.

Jméno soudce Kozáka média v poslední době zmiňovala zejména v souvislosti s insolvenčním řízením zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov. Od poloviny května již Kozák řízení nevede. Rozhodl o tom Pořízek. O tom, komu insolvenční řízení OP, Pořízek nově přidělí, rozhodoval na základě pokynu Vrchního soudu v Olomouci. Podle tohoto vrchního soudu byl případ přidělen Kozákovi v rozporu se zákonem o soudech a soudcích.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám