„Jsem strašně moc šťastná. Lucina už váží 2580 gramů a dnes jedeme i s jejím tatínkem domů do Strakonic,“ řekla Právu v pátek šťastná maminka. „Podruhé ale už bych do těhotenství nešla. Je to opravdu velké riziko. To, že se to povedlo, je velká náhoda a velké štěstí.“

„Původně jsme uvažovali o adopci dítěte, protože když mi lékaři řekli, jaká jsou rizika, nechtěla jsem je podstoupit. Ale když těhotenství přišlo tak náhle a neplánovaně, řekli jsme si, že to asi tak má být a že riziko podstoupím. Byla jsem pod stálým dohledem lékařů v IKEM  i U Apolináře a vše dopadlo dobře.“

Profesor Jan Pirk s rodiči malé Lucie

Profesor Jan Pirk s rodiči malé Lucie

FOTO: Petr Hloušek, Právo

A proč je pro ženy s transplantovaným srdcem porod velké riziko, když ženy po transplantaci ledviny nebo jater rodí častěji? „Protože v těhotenství se mění orgány v těle ženy a nejvíce je zatížen právě kardiovaskulární systém, tedy srdíčko a cévy,“ řekl Právu profesor Jan Pirk z IKEM.

Extrémní zátěži zabránil předčasný porod

„Proto také Petra porodila o 14 dní před termínem, a to císařským řezem. Aby srdíčko v konci těhotenství nebylo tak extrémně zatížené,“ vysvětlil docent Antonín Pařízek z uvedené gynekologicko-porodnické kliniky.

Tatínek Lucinky, pan Miroslav, byl prý Petře velkou oporou. I on se Právu svěřil, a docela dojatě, že je šťastný a hrdý na dceru i její maminku. Teď se všichni těší, jak holčička poroste. Maminka bude dál pravidelně docházet do IKEM na kontroly, a pokud by byly nějaké problémy gynekologické povahy, což lékaři nepředpokládají, bude pod kontrolou porodnice U Apolináře.