Nečas tak reagoval na interpelaci poslance Miroslava Váni (ČSSD), který prohlásil, že vláda zvyšuje ceny potravin, bere matkám mateřskou a zvyšuje věk odchodu do důchodu a na závěr se zeptal, jestli je Nečas s prací své vlády spokojen.

„Žádná vláda nemá možnost určovat ceny potravin, ty určuje trh. Vám ale asi šlo o zvýšení dolní sazby DPH,“ opáčil šéf vlády. Zvýšení sazby z 10 procent na 14 však podle něj nemusí nutně vést i k obdobnému zvednutí cen potravin a odkázal při tom na příklad z roku 2007, kdy se snížená hladina sazby zvyšovala z pěti na devět procent.

„V žádném případě to nevedlo ke zvýšení cen o čtyři procenta, zvedly se o 0,6 procenta. Při zvýšení z deseti na 14 procent by neměl ten vliv být jiný a věřím, že ten vzrůst cen zůstane pod jedním procentním bodem,“ řekl Nečas ve Sněmovně.

"Litanie na důchodový věk už jsme tu měli"

Poté Váňu opravil v případě mateřské, protože vláda s výší podpory v mateřství nemanipuluje. „Pokud si tedy pan Váňa neplete mateřskou s porodným, ale to je dokonce součástí jiného systému,“ poznamenal Nečas.

Ke zvyšování věku do důchodu pak uvedl, že nejednou slyšel v parlamentu „litanie“ ze strany soc. dem., jak ošklivé je zvedání penzijní hranice a že ji pak opět sníží. „Sociální demokraté to nikdy neudělali, ve skutečnosti se tiše radují, že tento nepopulární krok nemusí dělat sami, protože ví, že je nutný,“ dodal Nečas.