V příslušném zákonu přibude celkem 33 látek. Jde o reakci na prudký nárůst nabídky nových narkotik hlavně na severu Moravy. Předloha míří do Senátu.

Za rok budeme muset novelizovat znovu, míní Bém

Nové syntetické drogy se šíří v Evropě podle předkladatelů už asi tři roky. Protože nejsou na seznamu omamných a psychotropních látek, nakládání s nimi není trestné. Látky přitom prý představují závažné riziko a mohou vést až k úmrtí uživatelů.

Tyto drogy se podle jednoho z autorů předlohy Pavla Béma (ODS) prodávají v kamenných i internetových obchodech. "Vyzkoušet Indiánského válečníka může být pro mladého člověka neodolatelná záležitost," podotkl Bém. Upozornil na to, že chemie je tak schopná, že za rok bude ve sněmovně další novela.

Jiří Štětina (VV) se proto přimlouval za další předlohu, aby seznam drog nebyl přímo v zákoně, ale ve vyhlášce. Vláda by mohla na nová narkotika reagovat rychleji.

Obchod se syntetiky táhnou Poláci

Nabídka nových drog se prudce zvýšila hlavně v poslední době. Ve velkém se dovážejí do Evropy z Asie, do České republiky od konce loňského roku z Polska. Látky, které poslanci navrhují přidat do seznamu, patří mezi drogy, které se už na evropském a českém trhu nabízejí nebo se jejich rozšíření v nejbližší době očekává.

Obchody, kde se nyní dají v Česku legálně koupit drogy, zakládají polské společnosti, které byly s tímto druhem podnikání z Polska změnou legislativy vytlačeny. Tím, že polští zákonodárci přitvrdili, stahují se do Česka nejen tamní prodejci, ale i jejich zákazníci.