Útěchou pro daňového poplatníka tak může být fakt, že knihovna získala cenu za architekturu za rok 2010.

NTK se tak možná zapíše do historie, i když zaostává za výstavbou o miliardu předraženého brněnského justičního areálu.

Knihovna zdůvodňuje růst výdajů zvýšením sazby DPH v roce 2004 a zvýšením cen stavebních prací. A především vybudováním pronajímatelných prostor, kterými jsou knihovna pro Prahu 6, podzemní parkoviště pro 291 aut, prodejny a kavárny. A také výdaji na dodávky a služby informačních technologií.

Neobvykle drahé značkové výrobky

„Na výši ceny měl vliv zvolený způsob řízení projektu prostřednictvím dodavatelů a vybavení interiéru neobvykle drahými značkovými výrobky, jejichž cena několikanásobně převyšovala obvyklé ceny,“ zjistili kontroloři.

Příklad za všechny: polyuretanová čtenářská židle za 8223 korun, kancelářská židle na kolečkách s područkami za 34 862 korun, stůl pro 24 osob za 449 288 Kč.

Vedení knihovny pak zdůvodnilo svůj požadavek na zařízení jeho vyšší kvalitou a delší, desetiletou záruční dobou.

Podle kontrolorů se na výši nákladů promítl i fakt, že technická knihovna se vzdala možnosti ověřovat oprávněnost cen dílčích provedených prací a dodávek.

Obchodní soutěž na projektanta a zhotovitele knihovny vyhlásila vláda už v roce 2004. Jako zhotovitel byla vybrána firma Sekyra Group Real Estate. Stavba začala v říjnu 2006, slavnostně byla knihovna otevřena v září 2009.

Dosavadní návštěvnost knihovny ale zdaleka nedosahuje očekávání ministerstva a vedení knihovny. Počítaly s 900 tisíci návštěvníky ročně, skutečnost je zatím ale 286 tisíc.

Výsledkem kontroly NKÚ se bude v příštích týdnech zabývat vláda. Výsledky poslali kontroloři i Sněmovně.