„Hodlám podniknout všechny kroky k tomu, aby byly zdroje těchto úniků odhaleny. Já sám důrazně prohlašuji, že nemám nic společného se sledováním mailové korespondence svých podřízených, že jsem k této aktivitě nedával žádný příkaz, ani jsem o ní nevěděl,“ řekl Dobeš.

Ve čtvrtek 17. února podal trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci neoprávněného nakládání s osobními údaji a porušení tajemství dopravovaných zpráv.

Seznam špehovaných se rozrůstal

Dobeš Právu předal dopis šéfa odboru informačních a komunikačních technologií Ivana Metelky. Ten Dobeše informuje, že na příkaz bývalého vrchního ředitele Dobešova kabinetu Mastného byli monitorováni vytipovaní úředníci.

„V době vedení kabinetu panem Mastným byl odbor informačních technologií požádán o sledování elektronické komunikace určitých uživatelů (vedení sekce IV). Bylo mi sděleno, že je to na příkaz ministra. Pro zjištění skenu těchto aktivit, byla zřízena e-mailová schránka (shromažďovaly se v ní všechny příchozí a odchozí zprávy monitorovaných osob), tato schránka byla zpřístupněna v té době tajemníkovi ministra,“ píše Metelka.

Dodal, že po odchodu Mastného byl několikrát vyzván novým ředitelem kabinetu k návštěvě kabinetu. „Kde mi bylo sděleno, že na základě požadavku ministra je nutno přidat další osoby,“ dodal Metelka s tím, že poslední aktualizace osob proběhla na začátku prosince loňského roku.

Na dotaz Práva, proč neinformoval ministra, pokrčil rameny a řekl: „Bylo mi řečeno, že bych přišel o místo.“

Kvůli situaci na ministerstvu školství by se příští týden mohlo sejít i vedení koalice. ČTK to řekl předseda poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík s tím, že termín dosud nebyl stanoven.

ČSSD chce Dobeše řešit ve Sněmovně

„ČSSD apeluje na vládní stranu VV i premiéra Petra Nečase, aby stanovili oblast školství a vzdělávání skutečnou prioritou státu a co nejdříve vyměnili ministra školství Josefa Dobeše za skutečně respektovaného odborníka,“ uvedl včera stínová ministryně školství za soc. dem. Vlasta Bohdalová.

Doplnila, že její strana považuje problémy rezortu školství za natolik závažné, že se jimi chce zabývat při jednání Sněmovny. Bohdalová označila Dobeše za nekompetentního a za jednoho z nejslabších ministrů za posledních dvacet let. Téma hodlá ČSSD rozehrát i na jednání sněmovního školského výboru.

Pokud jde o kauzu sledování e-mailové komunikace úředníků ministerstva školství, ČSSD to označila za fízlování, které je zcela nepřípustné a neetické.

Argument ministra, že o sledování nevěděl, je podle stínové ministryně alarmujícím důkazem toho, že resort školství absolutně nezvládá řídit, když ani za půl roku neví, co dělají jeho nejbližší podřízení.

Bohdalová také vyčetla Dobešovi, že několikrát změnil názor na zavedení školného, zápisného a poplatků za studium. Ministr prý také zcela devalvoval čerpání evropských peněz do oblasti školství. Kritiky se dočkal i za personální politiku.