Podle Syblíka by kandidátem za region měl být člověk, který obvod zná. „Z pozice senátora pak může lobbovat a získávat peníze pro obce ve svém obvodu, stejně jako další podporu,“ uvedl.

Jiní regionální členové ČSSD zdůrazňují důležitost volby. Soc. dem. jde o hodně, chce obnovit v Senátu nadpoloviční většinu hlasů (41 z 81). „Mělo by se zohlednit i to, kdo má větší šanci oslovit občany. Mělo by se přihlédnout i k tomu, jak se choval po volbách v Praze, kde si držel svou linii. Tím hodně získal,“ řekl v neděli Právu krajský radní z Kladna Marcel Hrabě. Dienstbier nepodpořil koalici ČSSD s ODS v Praze.

Bobošíková účast zváží

Přípravný výbor strany Suverenita v neděli vyzval Janu Bobošíkovou, aby kandidovala v doplňovacích volbách do Senátu na Kladensku. Bobošíková už do horní komory neúspěšně kandidovala na podzim v Praze 10. „Budu to velmi pečlivě zvažovat,“ řekla Právu.

Doplnila, že ke Kladensku má vztah, je totiž členkou základní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích. „Jsem si vědoma, že tam jsou silní soupeři,“ dodala.

Křeslo v Senátu se pokusí získat primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí vysílají starostu Kmetiněvsi Luďka Kvapila. Za sdružení Lepší Kladno jde stomatolog Karel Protiva. Komunisté zvažují znovu nasadit starostu Drnku Zdeňka Levého. Nezávislou kandidaturu ohlásil i exmajitel Poldi Vladimír Stehlík.
První kolo voleb se uskuteční 18. a 19. března, tedy ve stejných dnech jako sjezd ČSSD v Brně.