"Prvotní příčinou vzniku situace, která se nakonec vyvinula nešťastným směrem, je skutečnost, že jsem jako poradce sehrál klíčovou roli při nominaci Libora Michálka do vedení SFŽP," stojí v prohlášení. Knetig uvádí, že se s Michálkem znal přes deset let a měli spolu přátelské vztahy.

"Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci," tvrdí Knetig a dodává, že tyto věci způsobovaly problémy a napětí.

Libor Michálek

Libor Michálek

FOTO: Milan Malíček, Právo

"S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv.  S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy," konstatoval Knetig.

ČTĚTE TAKÉ:
 Lidé z fondu nás vyzývali k úplatkům, stěžují si starostové
Knetig by musel trpět bájnou lhavostí, aby si všechno vymyslel, říká Láska z TI
Po Drobilově poradci Knetigovi se slehla zem
Bouře v koalici. VV po Nečasově prohlášení předčasně opustily jednání
Bárta nabídl Michálkovi místo, ten ale odmítl
Premiér Nečas se omluvil Michálkovi
Nečas by měl odstoupit, pád vlády si však lidé nepřejí, uvádí průzkum

"Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho, co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku, nemluvili," dodal Knetig s tím, že Michálkova obvinění jsou "nelogická a nepodložená".

Podle Knetiga nemohlo k věcem popisovaným v nahrávkách vůbec dojít, neboť to neumožňují vnitřní předpisy SFŽP. "Dílem se jedná o naprosté smyšlenky," dodal Knetig, který se omluvil jak Drobilovi, tak ODSvládě.