„Rok od roku je těžší najít vhodný strom. Proto jsme letos vypsali soutěž, do které se přihlásilo 25 lidí, kteří nám poslali své tipy. Zvítězil právě tento smrk ze Zaječova, který splňoval všechny podmínky,“ řekl Právu Petr Hozák z pořádající společnosti.

Vánoční strom v neděli pokáceli v Zaječově

Vánoční strom v neděli pokáceli v Zaječově.

FOTO: Hynek Paštěka, Právo

Strom rostl padesát let na soukromém pozemku, který nedávno koupila nová majitelka. Jeho sazenička pochází z brdských lesů. „Strom je velmi hezký, ale přesto jsem se ho rozhodla z bezpečnostních důvodů odstranit. Zkusila jsem se přihlásit do soutěže a jsem moc ráda, že to vyšlo. Je mi stromu sice trochu líto, ale vysadíme nový,“ řekla k tomu majitelka stromu Daniela Maťáková, která za výhru v soutěži obdrží deset tisíc korun.

Poslední úpravy, kmen stromu se musí zúžit.

Poslední úpravy, kmen stromu se musí zúžit.

FOTO: Hynek Paštěka, Právo

Kácení stromu začalo v jedenáct hodin dopoledne. Rameno jeřábu ho přeneslo na připravený speciální tahač, kde ho technici připravili k transportu. Museli především zabalit nejdelší větve, protože letos poprvé projížděli tunely na pražském okruhu, a k podvalníku ho také řádně upevnili. Z původního průměru 62 centimetrů jeho kmen upravili na konečný průměr 52 centimetrů.

Ze Zaječova se strom vydal na okraj Prahy do Stodůlek, kde bude čekat do pondělní půlnoci. Odtud ho po půlnoci s policejním doprovodem přepraví na Staroměstské náměstí, kde by měl být okolo čtvrté ranní již stát. Přes týden jej specializovaná firma ozdobí a slavnostní rozsvícení se bude konat v sobotu 27. listopadu.