Stížnost za něj podal v pondělí advokát Jaroslav Čapek.

Altner je přesvědčen, že 180 miliónů korun, které pro sociální demokracii na volební kampaň vypůjčila společnost Cíl, vlastněná ČSSD, od družstevní záložny Fio, byl úvěrový podvod, proto je smlouva o úvěru neplatná. ČSSD proto byla ve volbách oproti svým soupeřům zvýhodněna a v tom Altner spatřuje porušení ústavního principu soutěže politických stran.

Družstevní záložna Fio je podle Altnera oprávněna půjčovat peníze jen svým členům. Úvěrová smlouva je proto ze zákona neplatná, tvrdí advokát. Připustil však, že se mu nepodařilo zjistit, zda Cíl není členem záložny. Altner rovněž upozornil, že krátce po uzavření úvěrové smlouvy burzovní společnost Fio obdržela od České národní banky bankovní licenci. Ve stížnosti ÚS píše o podezření, že jde o reciprocitu za půjčku ČSSD.

Vinu nese podle Altnera i ČNB

Advokát odkázal také na to, že média letos v květnu upozornila na spojení finanční skupiny Fio s financováním volební kampaně ČSSD a také na to, že dostala státní zakázku od organizace spadající pod ministerstvo zemědělství, které vedl sociálními demokraty nominovaný ministr Jakub Šebesta.

Vinu Altner připisuje také ČNB, která má hlídat důvěryhodnost žadatelů o bankovní licence. Své povinnosti podle něj v tomto případě neplnila ani Bezpečnostní informační služba, která má chránit ústavu. Tato situace zakládá ústavní krizi, zdůraznil.

Altner se už 10 let soudí s ČSSD o odměnu za úspěšné zastupování strany ve sporu o Lidový dům. Miliardové částky zatím Altner nevysoudil. Pokusil se ČSSD poslat do konkurzu. Ani nynější ústavní stížnost není jediná. Na jaře u ÚS zpochybňoval užití počítačů při sčítání volebních výsledků, soud ale jeho podání z formálních důvodů zamítl. V nynějším podání svou jarní stížnost zopakoval.

Novinářům dnes Altner řekl, že si nedělá iluze o odpovědném projednání jeho stížnosti ÚS, kterému předsedá bývalý sociální demokrat Pavel Rychetský.

Neochotu orgánů Evropské unie v Česku zasáhnout, přestože komunální volby jsou pod ochranou komunitárního práva, spatřuje Altner ve vlivu, který v Bruselu stále má bývalý eurokomisař Vladimír Špidla. Advokát podotkl, že je Špidla stále funkcionářem Strany evropských socialistů a že tedy svůj vliv neztratil.