Vojáci přivezli most ze skladu Státních hmotných rezerv už v pátek. Stavbě předcházel v sobotu podrobný průzkum a zaměření. Samotná montáž a umístění mostu byla otázkou cca 5 hodin.

„Most je osmnáct metrů dlouhý a nosnost má do 20 tun. Práci nám ztížil stísněný prostor. Most nad překážku stojí těsně mezi potokem a budovou,“ popsal zástupce velitele ženijního Jaroslav Janáček a dodal, že vojáci se přesunou do Hřenska na Děčínsku, kde je čeká stavba čtyřiadvacetimetrového mostu přes řeku Kamenici.

Vojáci při stavbě mostu

Vojáci při stavbě mostu

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

Provizorní most vysvobodil obyvatelé z několika desítek domů a chalup, které minulou sobotu uvěznily dva propadlé mosty na začátku a konci obce. Armáda obnovila průjezd v horní části vesnice u obce Svor, druhý most u Cvikova má opravit Krajská správa silnic Libereckého kraje ještě do začátku letošní zimy.

Vojáci při stavbě mostu

Vojáci při stavbě mostu

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

Místní včasné obnovení dopravního spojení přivítali. „Někteří se to pokoušeli objíždět lesem, ale tam jsou cesty poničené od těžkých strojů, které odklízejí popadané stromy po nedávné vichřici. Nezbývalo než auto nechat u hospody na okraji obce a pak chodit pěšky,“ řekla Eliška Lůková, která je v pokročilém stádiu těhotenství.

Vojáci začali stavět také provizorní most v Chrastavě na Liberecku. Nahradí secesní most, který vzala voda. Čtyřicetimetrový most bude sloužit zatím jen pro kamióny.