Předseda VV Radek John ve středu po ohlášení rozložení sil ve vládě naznačil, že ženy z VV odradila vyjednávání o koaliční smlouvě. "My jsme měli několik žen, které jsme chtěli do vlády nominovat. Poté, co prošly tím vyjednávacím kolečkem, tak do toho nechtěly jít. Ta vyjednávání jim stačila," prohlásil John.

„Pan John má asi informace od některých našich žen, že to bylo na ně náročné. Pro mě osobně je důležitější v první řadě získat zkušenosti v legislativě, a teprve pak v exekutivě. Do vrcholných pozic se rozhodně neženeme,“ řekla programová ředitelka VV Kristýna Kočí a dodala, že v příštích letech by se obsazení žen v kabinetu mělo změnit.

Rozdělení resortů mezi koaliční síly ODS, TOP 09 a VV je podle Kočí výsledkem kompromisu a všichni zúčastnění mohou být spokojeni.

ČTĚTE TAKÉ: Koalice si rozdělila ministerstva, John jde na vnitro, Kalousek na finance

Vláda bez účasti žen je pro ni ale zklamáním.„Je třeba přiznat, že je to velká škoda nejen pro VV, ale obecně, že ve vládě není žádná žena,“ řekla Novinkám Kočí s tím, že strana měla pro určité resorty připraveny případné ministryně, ale daný resort se jim nepodařilo pro svou stranu získat.

Stejně tak i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg řekl, že do čela jednoho z resortů chtěli nominovat představitelku něžného pohlaví, ale ministerstvo nakonec získala jiná strana.

Kočí zároveň připomněla, že výrazný post místopředsedkyně Sněmovny obsadila Kateřina Klasnová.

Politolog: hlavně že jsou ženy ve Sněmovně

Podle politologa Jana Kubáčka není nulová účast žen v kabinetu v rozporu s vůlí voličů, kteří zvolili do dolní komory rekordní počet žen. „S tou vládou je to poněkud komplikovanější, protože u ní musí veřejnost vidět zejména tah na branku, vůli provést změny a výsledky. Voliči budou vidět hlavně ženy ve Sněmovně a v jejím vedení, a pokud uvidí, že Sněmovna je kultivované místo a vytratí se silová politika, budou spokojeni,“ řekl Novinkám Kubáček.

Podle něj to je nyní na budoucí vládě, jestli se bez žen obejde, i když se chystá k nepopulárním krokům. "Je to pro kabinet možná škoda, protože v budoucnu v rámci reformních opatření bude přinášet nepříjemné zprávy, které kdyby veřejnost slyšela z úst ženy, možná by se k nim stavěla smířlivěji. Ale pokud budou ministři dobrými komunikátory, ženský étos nemusí zas tak chybět," vysvětlil politolog.

Personální složení budoucí vlády
předseda vlády
Petr Nečas (ODS)
finance
Miroslav Kalousek (TOP 09)
vnitro
Radek John (VV)
zahraničí
Karel Schwarzenberg (TOP 09)
obrana
Alexander Vondra (ODS)
doprava
Vít Bárta (VV)
průmysl a obchod
Martin Kocourek (ODS)
spravedlnost
Jiří Pospíšil (ODS)
životní prostředí
Pavel Drobil (ODS)
místní rozvoj
Kamil Jankovský (VV)
školství
Josef Dobeš (VV)
zdravotnictví
Leoš Heger (TOP 09)
zemědělství
Ivan Fuksa (ODS)
práce a sociální věci
Jaromír Drábek (TOP 09)
kultura
Jiří Besser (TOP 09)