Podle mluvčí resortu Jany Malíkové má na starosti boj proti extremismu, je členem expertní skupiny hledající „netradiční řešení snížení sociálních patologických jevů v sociálně vyloučených lokalitách“.

Zahálkovo působení ve vedení Bártovy bezpečnostní agentury podle Malíkové vnitro jako problém nevnímá. „Členem skupiny se stal zejména v souvislosti se svým působením v mezinárodní asociaci bezpečnostních agentur ASIS, kde je viceprezidentem, a svým působením na Policejní akademii. Právě tato kritéria pro nás byla důležitá,“ řekla k tomu Právu Malíková.

Zároveň dodala, že náměstek Komorous je se Zahálkovou prací v resortu spokojen. Smlouvu má podle Malíkové uzavřenou do konce června, a to maximálně na 20 hodin týdně.

Bárta: Zahálkovo členství v ABL není tajné

Zahálka se podílí i na vyjednávání o programu budoucí vlády coby člen expertní skupiny Věcí Veřejných na oblast bezpečnosti a justice. Přizval ho tam přímo Bárta, který to také minulý týden oznámil v tiskové zprávě. Jeho angažmá v ABL přitom ale na rozdíl od dalších Zahálkových aktivit nezmínil.

Že by chtěl členství Zahálky ve vedení bezpečnostní agentury zatajit, ale Bárta v úterý striktně odmítl. „Sami jsme o tom informovali a zmiňovat přitom všechny aktivity není možné. Každý si to navíc mohl dohledat,“ řekl Bárta.

Na propojení Věcí veřejných s Bártovou bezpečnostní agenturou narážel např. bezprostředně po volbách místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, když se Bárty před vystoupením v České televizi zeptal, jestli přišel za politickou stranu nebo za firmu ABL.

Bárta v úterý takovou kritiku znovu odmítl. „Z celkového počtu osmadvaceti našich vyjednavačů o vládě jsou s firmou propojeni tři lidé,“ konstatoval Bárta. Kromě jeho samotného a Zahálky je to ještě hlavní personalista strany Josef Dobeš, který seděl v představenstvu ABL před dvěma lety.