Jeho favorité jsou ve většině případů i kandidáty do vlády. Prvním místopředsedou má podle něj zůstat David Vodrážka. Ten je také jediným z členů současného vedení, kterého Nečas v rozhovoru s Právem jmenoval. Je pro něj důležitým spojencem v klíčové pražské organizaci. Vodrážka chce být ministrem životního prostředí.

Jako řadové místopředsedy si Nečas představuje bývalého ministra spravedlnosti, staronového poslance a děkana plzeňské právnické fakulty Jiřího Pospíšila. Ten by mohl být ministrem spravedlnosti či školství.

Dále zmínil volebního lídra v Moravskoslezském kraji a nového poslance Pavla Drobila, jenž by mohl být ministrem průmyslu, dále šéfa brněnské ODS, právníka Pavla Blažka, místopředsedkyni bývalé Sněmovny Miroslavu Němcovou (možná ministryně práce nebo kultury) a někdejšího vicepremiéra, senátora Alexandra Vondru. Ten už několik měsíců shání Nečasovi podporu v regionech. Vondra by mohl být ministrem obrany.

Bendl si ublížil kmotrem

Nečas naopak nezmínil dosavadního místopředsedu Petra Bendla, který neskrývá ambice svou funkci obhájit už kvůli tomu, že získal z občanských demokratů ve volbách nejvíce přednostních hlasů. Nemá však oporu ani ve svém Středočeském kraji, kde byl hejtmanem. Konkurentem v politickém vlivu mu je šéf poslanců ODS Petr Tluchoř a jeho spojenec, europoslanec Milan Cabrnoch, který má rovněž ambice dostat se do stranického vedení.

O Bendlovi se dosud mluvilo jako o ministrovi dopravy, tedy resortu, přes nějž se uskutečňují miliardové státní zakázky. Bendlovi u Nečase zřejmě škodí spojení s podnikatelem Ivo Rittigem, jedním tzv. stranických kmotrů, kteří z pozadí tahají za nitky rozhodování. Právě ty chce Nečas odříznout od rozhodování v ODS.

Podle informací Práva je možným kandidátem na resort dopravy bývalý náměstek ministra financí, nově zvolený poslanec a Bendlův rival ze Středočeského kraje Ivan Fuksa.

Bez všech kmotrů se ale Nečasovo vedení asi neobejde. Vlivní lidé, kteří bývají uváděni v seznamu kmotrů, totiž stojí za dalšími favority do vedení. Například Vodrážka je spojován s radním Prahy 10 Tomášem Hrdličkou, Pospíšila podporuje vlivný zákulisní vyjednavač a člen výkonné rady ODS Roman Jurečko. Také Vondra se podle některých informací musí obracet na „hráče“, jako jsou Alexandr Novák a Patrik Oulický z Ústeckého kraje, aby vůbec získal krajskou nominaci na místopředsedu strany.

„Kvalitní lidé, které znám“

Nečas pro Právo uvedl: „Pokud zní jména jako Jiří Pospíšil, Pavel Drobil, Pavel Blažek, ale i třeba Miroslava Němcová, Alexandr Vondra, tak to jsou všechno – mluvíme-li teď o kandidátech na řadové místopředsedy – velmi kvalitní lidé, které osobně znám. S řadou z nich spolupracuji dlouhodobě a vážím si jich. Určitě každý z nich by byl přínosem pro vedení ODS.“

Pokud jde o Vodrážku, je podle Nečase evidentní, že má jednoznačnou podporu pražského regionálního sdružení, z jehož čela odešel primátor Pavel Bém. Proto je Vodrážkova kandidatura logická.

Nečas může silný mandát získat pouze tím, že se opře o klíčové regiony. Vodrážka tak může získat podporu v silné Praze, Blažek na jižní Moravě, Drobil na severu Moravy, Pospíšil je šéfem ODS v Plzeňském kraji, Němcová zase reprezentuje Vysočinu.

Odchod z vedení už po volbách ohlásili Ivan Langer, kterého voliči „vykroužkovali“ ze Sněmovny na Olomoucku, a také Petr Gandalovič, a to kvůli neúspěchu ODS v Ústeckém kraji.

Rozdělený je Středočeský kraj. Ve vedení ODS bude i nadále Tluchoř, kterému má zůstat funkce předsedy klubu poslanců, takže místopředsednické křeslo nepotřebuje. Lídr ODS v něm zjevně má svého spojence. Tluchořova kariéra byla přitom dosud spojována s expředsedou Mirkem Topolánkem. Tluchoř byl jediný, kdo ho do poslední chvíle podporoval. Současně ale podpořil na kongresu ODS v roce 2002 Nečase v boji o post předsedy strany po Václavu Klausovi. Tehdy vyhrál Topolánek.

O Němcové se v kuloárech již po volbách říkalo, že je sice možnou kandidátkou do vlády, avšak s tím, že pravděpodobnější je, že zůstane ve vedení Sněmovny.