„Musí to být lidé, za kterými je práce a podpora, což Věra Luxová je. Není to jediný můj tip, ale myslím, že patří do toho týmu a že má kredit,“ řekl Právu pražský šéf KDU-ČSL Marián Hošek. Připomněl i to, že Luxová patřila mezi nejúspěšnější kandidátky do Sněmovny, kdy získala skoro 5000 preferenčních hlasů.

Luxová, která zasedá v širším stranickém vedení, o kandidatuře nechce ani slyšet. „Možná by si to někdo přál, ale já to nevidím reálně, protože nejsem vůdcovský typ,“ řekla Právu Luxová.

O post předsedy není velký zájem

O předsednický post KDU-ČSL nebude zřejmě velká poptávka, protože nový šéf bude mít na starosti hlavně probudit stranu z letargie a sehnat peníze na splacení dluhů.

Po Svobodově rezignaci uvažovala o kandidatuře první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová, ale rozmyslela si to. „Nejsem připravena kandidovat na předsedkyni, protože opravdu nejsem nová tvář. Věřím, že pro mnohé tvář příjemná, spolehlivá a důvěryhodná, ale to se ukazuje jako málo,“ řekla Právu Šojdrová.

O kandidatuře přemýšlí i dlouholetý Svobodův spolupracovník Jaroslav Orel. Ale to nesklízí nadšení. „To je příklad, že může být i hůř,“ řekla Právu šéfka středočeských lidovců Lenka Ptáčková Melicharová. Podle ní je ve straně dost lidí, kteří jsou neokoukaní a chtějí pracovat. „Nemusí to být někdo mladý, ale spíš někdo zkušený, kdo bude mít představu, co se stranou, a kolem sebe tým lidí, kteří mu budou říkat i to, co nechce slyšet. To byl problém i Cyrila Svobody, protože neposlouchal kritiku,“ podotkla.

Lidovci se budou v neděli radit, zda svolat sjezd na 19. června, jak chce Svoboda, nebo na září, jak žádají kraje.