Strana se ještě v sobotu večer sejde k jednání o složení vyjednávacího týmu, který bude mluvit s potenciálními koaličními partnery. V týmu by se naopak měl objevit jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Paroubek během tiskové konference novináře ujistil, že jím „žádné emoce ani pozitivní ani negativní necloumají“. Zisk 23 procent ale pro ČSSD podle něj určitě není úspěch. "Každému musí být jasné, že tato země má nakročeno k pravicové koalici," řekl.

Byl překvapen úspěchem menších stran TOP 09Věcí veřejných. "Je to fenomén těchto voleb, že lidé preferují tyto menší strany. Je to v rozporu s veškerými výsledky průzkumů," zhodnotil Paroubek s tím, že agentury STEM, CVVM i stranické analýzy hovořily jinak.

Novináři sledují povolební tiskovou konferenci Jiřího Paroubka.

Novináři sledují povolební tiskovou konferenci Jiřího Paroubka.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Paroubek mluvil hlavně o výsledcích v Ústeckém kraji, kde ČSSD má asi 25 procent. Paroubek ale řekl, že očekával zisk kolem 32 až 35 procent. Hlasy mu podle něj vzala Suverenita, Zemanovci a Věci veřejné.

Paroubek ale odmítl spekulaci, že by chtěl odstoupit z čela strany. "To jsou věci, které teď nechci řešit," řekl. Zatím ani nechtěl sdělit, jakou strategii zvolí pro jednání o nové vládě.