Česko je podle Frydrycha stále největším producentem metamfetaminu v Evropě. Loni odhalili detektivové 341 varen, o rok dříve to bylo 434. Ředitel policejního útvaru bojujícího s drogovou kriminalitou upozornil, že v 98 procentech jde o malé kuchyňské laboratoře, které se nacházejí na celém území ČR. Pervitin je tak pro své uživatele snadno dostupný.

V loňském roce byly léky s pseudoefedrinem, ze kterých se droga vyrábí, od května do října dostupné pouze na občanský průkaz. Centrální úložiště vedlo evidenci výdejů. Úřad pro ochranu osobních údajů však nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Od podzimu je proto prodej znovu bez registrace.

Podle Frydrycha to byla velmi krátká doba na to, aby mohli zjistit, zda v tomto období počet varen poklesl. Výrobci pervitinu si navíc dováželi léky z okolních států. Ředitel NPC považuje metamfetamin za velký problém i proto, že je s ním často spojena i další kriminalita, například krádeže.

Po marihuaně je poptávka i v zahraničí

Detektivové loni také odhalili 84 velkopěstíren konopí, v roce 2008 to bylo 79. Jde o objekty, ve kterých se pěstuje kolem 400 rostlin.

Podle Frydrycha bude pravděpodobně výroba marihuany nadále stoupat, protože je po ní v celé Evropě obrovská poptávka. Vyrobená marihuana směřuje totiž nejen na český trh, ale je vyvážena i do zahraničí.