Janáčková ve čtvrtek poprvé od žhářského útoku navštívila osadu Bedřiška a osobně se mezi čtyřma očima setkala i s Dušanem Podraným.

„Byla to zbytečná mediální bublina,“ řekla po setkání o odezvě, kterou mezi aktivisty v oblasti lidských práv vyvolaly její výroky. Janáčková minulý týden naznačila, že Romové z Bedřišky mohli útok na svůj dům fingovat, protože chystají emigraci do Kanady a hodil by se jim doklad, že jsou v České republice diskriminováni.

Starostka Mariánských Hor a Hulváků Liana Janáčková se na Bedřišce setkala s místními Romy včetně Dušana Podraného.

Starostka Mariánských Hor a Hulváků Liana Janáčková se na Bedřišce setkala s místními Romy včetně Dušana Podraného (vpravo).

FOTO: Aleš Honus, Právo

Na dotaz novinářů, zda se za své výroky omluví, se obrátila k Podranému a řekla mu: „Dušane, já se vám omlouvám.“

Vzápětí muže políbila na tvář. „Říkají o mně, že jsem rasistka, ale to není pravda. Vždyť jsme přece stejná rasa,“ dodala později.

ČTĚTE TAKÉ: Romové v Bedřišce jen potřebovali doklad o diskriminaci, říká po útoku senátorka Janáčková

Proti starostce nic nemám, říká Rom

Dušan Podraný po setkání s Janáčkovou řekl, že proti ní už nic nemá. „Vyříkali jsme si to, já proti starostce vlastně nic nemám“ prohlásil.

Starostka Janáčková na Bedřišce ve čtvrtek strávila asi hodinu a s místními Romy se dohodla na zřízení samosprávy. Slíbila také, že na Bedřišku nechá přivést několik kontejnerů na jarní úklid. První kontejner totiž místní Romové naplnili během dopoledne.

Samospráva bude na Bedřišce ustanovena na setkání všech obyvatel v sobotu. „Mělo by se tady něco začít dělat. Na Bedřišce žije asi stovka dětí, které si nemají kde hrát. Není tady ani žádná vhodná místnost, takže i sobotní setkání se uskuteční na ulici,“ řekl aktivista Kumar Vishwanathan.