"Nepočítal jsem s tím, že zvolí tu nejhorší možnou variantu, jaká může být. Z mého pohledu zklamal Topolánek obě dvě skupiny. Těm, kteří říkali, že musí bojovat a musí vydržet, oznámil, že je to jen podmíněné pokračování. Ale zároveň zklamal i ty, kteří tvrdí, že tato chyba byla finální a měl by dát prostor někomu jinému. Už to bude lídr, který má zkrátka ultimátum, lídr na dobu určitou, což nikdy velké straně nepomůže,“ sdělil Novinkám Kubáček.

Zároveň se podle politologa ukázalo, že ODS nemá Topolánka kým nahradit. "ODS neví, s kým dál pokračovat, že je v podstatě dezorientována, protože 12 hodin někoho hledá, a pak ho nedokáže nalézt,“ podotkl Kubáček a doplnil úsloví, podle něhož se lídr nehledá, ale lídr přichází.

Podle odborníka to nahrává konkurenci a ODS to ještě oslabí. Některé voliče, zejména ty vzdělanější, by to totiž mohlo odradit s tím, že kandidát na premiéra a předseda konzervativní strany nemůže mluvit i tímto způsobem.

Modelový obraz pomyslného šéfa ODS pak Kubáček načrtl jako člověka, "který by byl schopen nastínit strategii strany, najít několik srozumitelných důvodů volby pro ODS a musel by to být člověk, který dokáže být slušný a civilní, čili dokáže ilustrovat obraz ODS jako strany civilní občanské pravice“.