Charles pozdravil hosty česky. V projevu k účastníkům setkání zdůraznil, že k Praze má dlouholetý vřelý vztah a rád přispěl k obnově některých jejích památek. Ocenil také hrdinství československých letců, kteří za druhé světové války bojovali v Británii. Charles se s veterány setkal už v průběhu dne a oni nechyběli ani u slavnostní tabule.

"Je to pro mě skutečně velká radost nyní představit manželce kouzlo této úžasné historické části Evropy," řekl Charles. Připomněl svého jmenovce na českém trůnu - Karla IV. Je mu prý blízký jeho důraz na vzdělanost a zájem o architekturu. I proto je prý hrdý na to, že před patnácti lety stál za iniciativou, která pomohla například k oživení palácových zahrad pod Pražským hradem.

Typicky britský humor si Charles nechal na závěr své řeči, když blahopřál českým sportovcům k zisku šesti medailí na zimní olympiádě ve Vancouveru. "Byl to mimořádný úspěch, zejména ve světle toho, jak nezvykle málo sněhu tam bylo," poznamenal.

Klaus: některé naše názory se liší

Klaus ve slavnostním přípitku nezůstal jen u formalit a zopakoval i své politické postoje. Ocenil, že se Británie stejně jako ČR staví rezervovaně k předávání dalších pravomocí Evropské unii. V duchu britské politické tradice je podle něj i dnes nutné bránit svobodu občanů před novým kolektivismem.

Prezident poukázal i na to, že se s Charlesem rozchází v názoru na globální oteplování a ekologická hnutí. Jeho pohled prý respektuje, žádná doktrína ani environmentalismus by ale neměla vést k omezování svobod, které právě Británie tradičně hájila.

Charles naopak zdůraznil, že lidstvo musí najít způsob, jak žít jako součást přírody, a nikoliv mimo ní. Princ je znám zapálenou vírou v ochranu přírody. Například biofarmaření podporuje od 80. let minulého století, tedy dávno před jeho masovým boomem.

Jedli české speciality

Hrad pro britský pár připravil české speciality. Povečeřeli bramborovou polévku a roštěnou. Ke kávě se podávaly lánské zámecké koláčky. Součástí menu byla také česká vína, a nechybělo ani tuzemské pivo. Hosté na slavnostní setkání podle protokolu oblékli smoking a večerní toalety.

Britský pár se v Česku zdrží do úterka. Samotný princ navštíví i Moravu, konkrétně obec Hostětín a Brno.

Video

Prince Charlese s chotí přijal v Praze prezident Klaus