Komisařka to uvedla na 13. výroční konferenci o lidských právech, která se koná až do 26. března ve švýcarské Ženevě.

"Zatímco Evropská unie a některé evropské vlády se snažily situaci Romů zlepšit, v mnoha dalších zemích včetně Slovenska a České republiky se jejich postavení patrně zhoršuje," citovala AFP z vystoupení komisařky, která v Ženevě představovala svou výroční zprávu Radě OSN pro lidská práva.

 

Nechápu, jak se může situace zhoršovat, když od doby Vítkova nemáme hlášený žádný zásadnější rasový útokministr pro lidská práva Michael Kocáb

 

Pillayová také řekla, že Romové nadále čelí neskrývanému rasismu a rasistickým útokům ze strany obyvatel. V Evropě se to podle ní týká i přistěhovalců a dalších menšin. Sdělila, že situaci bude v prvé řadě řešit s úřady v Itálii, kam jede příští týden. O ČR a Slovensku se v této souvislosti nezmínila.

Kocáb zhoršení odmítá

S diskriminací se snaží bojovat česká vláda, která už několik let má ministra pro lidská práva a národnostní menšiny. Xenofobních nálad vůči Romům využívají zejména pravicoví radikálové.

Naposledy českou veřejnost šokoval příběh malé Natálky, která spolu s rodinou málem uhořela při žhářském útoku ve Vítkově.

Podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába údajné zhoršení postavení Romů v Česku nic nepotvrzuje. "Nechápu, jak se může situace zhoršovat, když od doby Vítkova nemáme hlášený žádný zásadnější rasový útok," konstatoval Kocáb.