Martinů označil vyšetřování aféry za svou prioritu, policie jí prý věnuje maximální pozornost. Za měsíc by podle něj mělo být známo, zda vyšetřování spěje k nějakému závěru nebo zda je kauza jen bublinou. Martinů se nicméně vyjádřil skepticky k možnému vyšetření korupce, protože celá záležitost je několik let stará.

Na možnou korupci při nákupu pandurů upozornila v polovině února Mladá fronta Dnes, když zveřejnila tajně natočené rozhovory s bývalými manažery rakouské firmy Steyr, která transportéry vyrábí. Oba manažeři mluvili o provizích, které bylo třeba přislíbit během přípravy tendru na dodávku transportérů.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany Steyru. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Kauza se zamete pod koberec, myslí si veřejnost

Podle internetového průzkumu agentury SANEP, který společnost v neděli zveřejnila, si drtivá většina veřejnosti myslí, že nákup transportérů Pandur provázelo korupční jednání. Celkem se tak vyjádřilo 83 procent respondentů, z toho 53,6 procenta dotázaných je o tom zcela přesvědčeno.

Přes 84 procent lidí se ale domnívá, že celá kauza bude po volbách zametena pod koberec. Že by mohla být kauza vůbec vyřešena, je reálně pouze podle osmi procent účastníků průzkumu. Necelá desetina lidí pokládá za reálně, aby mohli být na základě kauzy někteří politici odsouzeni.