Občanští demokraté, byť mají k předloze výhrady, balíček podpoří. Po zhruba hodinovém projevu místopředsedy strany Langera obhajoval balíček Pecina. Ohrazoval se hlavně proti nařčením, že opatření příliš posilují policii. ODS ovšem zároveň zdůrazňuje, že Pecinův návrh zavádí instituty, které už uzákonila během své vlády.

V případě protikorupčního agenta to Pecina připustil, ale dodal, že současná podoba nezaručuje policistovi beztrestnost. "Proto nebyl institut ani použit, nebo účinně použit,“ řekl poslancům. Podobně je na tom údajně i nynější institut účinné lítosti, kterou má nahradit institut korunního svědka.

"Propolicejní balíček na špiclování občanů"

Na podporu Peciny vystoupil i šéf legislativní rady vlády Pavel Zářecký s tím, že prostředky zahrnuté v balíčku jsou vyvážené s lidskými právy. Dodal nicméně, že podle zkušeností z USA s každým opatřením proti korupci se jen zvýší cena za tyto služby.

Právě otázka vyváženosti je pro ODS jablkem sváru. Zdeněk Prosek (ODS) k tomu podotkl, že Zářecký vychází z toho, že orgány činné v trestním řízení jsou vůči korupci imunní. "Jenže z médií vyplývá, že to tak není. Právě tyto orgány dostanou obrovské pravomoci,“ řekl poslanec.

Podle jeho kolegy Marka Bendy dají opatření orgánům jen více možností "ke špiclování občanů“. Místopředseda ODS Petr Nečas pak celý soubor překřtil na "Pecinův propolicejní balíček“.

Zaorálek posléze poukázal na to, že Česko je na tom ohledně korupce podle něj stále hůř. "Jsme v hnojůvce až po nos," zdůraznil. Langer o korupci podle něho jen žvanil.

"Kde chybí argumenty, zvedá se hlas," reagoval Langer s tím, že Zaorálek je v jeho očích hulvát. "Jste pouhopouhý hysterický žvanil," doplnil výtku místopředseda ODS.

Sněmovnu čeká dalších pět sporných návrhů

Poslance tento týden čekají čtyři mimořádné schůze, které svolali, protože se běžná lednová schůze zadrhla. Na úterním zasedání zorganizovaném na podnět soc. dem. poslanci zařadili do programu také zvýšení mateřské na loňskou úroveň, proplácení celé doby nemoci a zrušení zdravotních poplatků.

Video

ČSSD k jednání o mateřské

V úterý ale poslanci nemohou hlasovat o zákonech zařazených ve třetím čtení, na tato hlasování jsou v jednacím řádu vymezeny středa a pátek. Předsedající Miloslav Vlček (ČSSD) proto navrhoval body ve třetím čtení přesunout na jiný den. Vetovaly to ale kluby ODS a Strany zelených.

Odpoledne nicméně poslanci schválili návrh ČSSD na přesun "třetích čtení" na páteční dopoledne. ODS upozorňovala, že v okamžiku, kdy nebudou projednány předcházející body, nastane patová situace a schůze bude muset být zřejmě přerušena.

Schválené body mimořádné schůze
Návrh Autor Fáze schvalovacího procesu
Zvýšení mateřské KDU-ČSL Třetí čtení
Proplácení prvních tří dnů nemocenské s přílepkem o zvýšení mateřské KSČM Třetí čtení
Zrušení stropů pro platby sociálního pojištění KSČM Třetí čtení
Zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví KSČM i ČSSD Druhé čtení
Jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 2 400 Kč ČSSD Druhé čtení
Priotikorupční balíček Ministerstvo vnitra První čtení

ODS hodlá projednávání sporných návrhů levice a KDU-ČSL opět zdržovat dlouhými proslovy.

Video

Petr Nečas o zvýšení mateřské

Ve Sněmovně zuří v posledních dnech válka o každé slovo. Na straně levé se poslanci snaží jednání uspíšit, aby prosadili své předvolební sliby například vyplacení jednorázového příspěvku k důchodu ve výši 2 400 korun, proplácení prvních tří dnů nemocenské či zvýšení mateřské. Na straně pravé se poslanci snaží schvalovací proces brzdit za podpory Fischerova kabinetu s tím, že návrhy zvýší schodek rozpočtu.

Jasnou perspektivu tak má jen mateřská, kterou chtějí vrátit na původní úroveň z loňska i zelení a lidovci. Křesťanští demokraté hodlají podpořit také všechny návrhy protikorupčních opatření, uvedl jejich šéf Cyril Svoboda.

ODS proti "oranžovo-rudé zběsilosti"

Poslanci ČSSD zařadili do programu mimořádné schůze kromě svých návrhů také vládní novely. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ovšem již předem avizoval, že zařazení vládních návrhů na program je účelové a jeho strana a zřejmě i ODS budou hlasovat už i proti schválení programu.

"Obáváme se, že ta oranžovo-rudá zběsilost bude pokračovat,“ prohlásil v ČT místopředseda ODS Ivan Langer s tím, že strana uvažuje i o uzákonění normy, která by nařizovala, "aby se tři měsíce před volbami dělalo něco jiného než schvalovaly zákony“.

Svolávání schůzí 2:2

Dvě schůze Vlček svolal na žádost poslanců ČSSD. Ti do jejich programu navrhli například zvýšení mateřské na úroveň loňského roku, zrušení regulačních poplatků, projednání vládního protikorupčního balíčku či zrušení pojistných stropů.

O svolání dvou schůzí požádala následně i ODS. Ta by ráda řešila například údajnou korupci v kauze chystaného nákupu letounů JAS-39 Gripen. Svou zprávu o tomto tématu by měli přednést ministr vnitra, policejní prezident, ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně.

Na řadu by měl přijít i návrh horního zákona. Ten by měl zabránit prolomení limitů těžby uhlí. Ačkoliv část poslanců ODS ho původně odmítala, nyní ho zařadila na program.