ČSSD se podle Paroubkových slov nehodlá uchylovat k tvorbě "exit strategy", která je podle něj krátkodobým řešením a do budoucna generuje zárodky další krize. Řešení vidí v nalezení strategie vedoucí k zásadní změně hospodářského systému.

"Dnes nehledáme exit strategii z procesu boje proti krizi, dnes hledáme strategii změny, změny hospodářského systému. Vymýtit krize, jako důsledek cyklického vývoje hospodářství se nepodaří – takovouto ambici nemáme a není ani v lidských silách," uvedl Paroubek.

Paroubek naznačil, že je nutné najít na krizi pozitiva a objevit "perličky na dně". Východiskem má být vytvoření střednědobé finanční strategie státu, obnova progresivního zdanění u vyšších příjmových skupin a zvýšení daní z příjmu pro právnické osoby na úroveň roku 2008. Zvýšit by se měly i sociální odvody a spotřební daně na tvrdý alkohol a tabák.

Audity mají odhalit úspory

Ušetřit chtějí sociální  demokraté na výdajích státu, ministerstev a centrálních úřadů. Úspory mají odhalit audity. Stejně mají být prověřeny i státní zakázky, které by měly být transparentní. 

Stát by měl také zrušit tendr na sanaci ekologických škod, stáhnout ze Sněmovny návrh na odškodnění církví a zisky ČEZu přesouvat v době krize na sociální oblast.

Strategie strany by měla vést ke snížení schodků veřejných rozpočtů umožňujícímu přijetí eura kolem roku 2015. Strana hodlá bojovat s nezaměstnaností a chce urychlit hospodářský růst.

Státní bankrot nebude, tvrdí Sobotka

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka podotkl, že témata konference lze shrnout do třech klíčových priorit: investice, zaměstnanost a rozpočtová stabilita. Podle něj v době krize nesmějí škrty dopadnout na občany a odmítl výroky, že by se Česko blížilo státnímu bankrotu.

"Nicméně platí, že v okamžiku, kdy odezní hospodářská recese, měli bychom usilovat o snížení deficitu veřejných rozpočtů. Prosazujeme moderní, efektivní sociální stát a jeho největším nepřítelem jsou rozpočtové schodky. Dávají záminku pravicovým stranám, aby se snažily o privatizaci zdravotnictví či důchodového systému,“ uvedl Sobotka.

Plány sociálních demokratů kritizuje ODS, podle jejíhož ekonomického experta Martina Kocourka by vedly ke zvyšování nezaměstnanosti, růstu daní a krachu řady firem. Hmatatelným výsledkem pro občany by prý bylo pouze zvýšení daní a omezení lidské svobody.