Spor Řápkové se ZČU je jedním z prvních, který se dostává před soud v souvislosti se skandály na plzeňských právech.

"Přípravu jsem nařídila na 17. března od 08:30," potvrdila soudkyně krajského soudu Irena Ondruszová. Příprava je poměrně novým institutem, jenž by měl sloužit ke zrychlení řešení sporů. Soudce při setkání stran zjistí jejich stanoviska, navrhované důkazy a podobně. Samotné jednání by se pak mohlo konat i na jedno stání.

Spor Řápkové s univerzitou se vede jako občanskoprávní. Primátorka školu zažalovala loni v listopadu za výroky zpochybňující její studium na plzeňských právech. Po škole žádá omluvu a také milion korun.

Univerzitě chybi dokumenty

Na údajné nejasnosti kolem studia chomutovské primátorky upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal už zemřelý učitel Jiří Pipek. Proti tomu se ohradila Pipkova manželka. Dle záznamů v diáři její muž v termínech, kdy měl primátorku zkoušet, v Plzni nebyl.

Řápková v žalobě poukazuje na to, že je osobou veřejně činnou, a zásah do jejích osobnostních práv je proto obzvlášť citelný. Podle ní nepravdivá tvrzení univerzity by mohla vést až k jejímu vyřazení z veřejného života.

V souvislosti se svým studiem práv podala Řápková i trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z krádeže a neoprávněného nakládání s osobními údaji. V univerzitní knihovně totiž chybí její diplomová práce a další dokumenty dokazující, že v letech 2000 až 2005 plzeňskou právnickou fakultu řádně vystudovala a získala titul magistr.