"Za všechny lidi na ulici vám přejeme štěstí a hodně zdraví a děkujeme, co jste pro nás udělal," řekla. Kardinál pak obešel všechny přítomné a přiťukl si s každým sklenkou sektu. Chtěl slyšet, co si bezdomovci představují pod slovem štěstí. "Abychom se měli trošku líp, hlavně finančně," uvedla žena.

Kardinál přítomným připomněl, že místnost, kde dnes hodují a připomínají si Ježíšovo narození, je blízká Betlému. "Jsme tu v bývalé stáji a Ježíš, který byl vlastně bezdomovec, se ve stáji narodil. Vyštafírovali jsme to tu, takže to není vidět. Tak z každé věci, která není dobrá, lze s láskou, péčí a přiložením ruky k dílu vytvořit věc krásnou," vyzval lidi z ulice, aby i oni na sobě pracovali.

 

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

Na vánočním obědě vyhrávaly vánoční koledy a podávala se polévka s játrovými knedlíčky, na výběr byla kachna se zelím či svíčková. Jako dezert bylo vánoční cukroví a ovoce. Bezdomovci dostali balíček s teplým oblečením nebo deku, lidé z domovů důchodců si odnesli knížky.

Vlk řekl, že na svém posledním setkání na vánočním obědě s lidmi bez domova si připomněl, že právě na slavnost narození Ježíše Krista v Betlémě je setkání s bezdomovci velmi příznačné. Kristus řekl, !co jste udělali jednomu z mých bratří, udělali jste pro mě", vysvětlil kardinál.

Dodal, že jeho nástupce ve funkci převezme všechny úkoly, funkce a poslání, tedy i setkání s bezdomovci na vánočním obědě. "Já už na této rovině tyto úkoly nebudu mít. Ale láska k druhým a potřebným není omezena na žádnou funkci, to je povinnost každého křesťana," shrnul.