Hlavní obsah

Meteorický roj Geminidy poskytne mimořádnou podívanou

Až 120 meteorů za hodinu bude za mimořádně příznivých podmínek k vidění v noci z neděle na pondělí. Pomyslný bod na obloze, odkud meteory mají tryskat, bude vysoko nad obzorem a ani svit Měsíce krátce před novem nenaruší viditelnost. Pokud lidé v noci opustí města, mohou spatřit až tisíc meteorů, uvádí ve zprávě České astronomické společnosti Petr Horálek.

Foto: Denis Balibouse , Reuters

Ilustrační foto

Článek

Astronomové upozorňují, že roj Geminidy se letos dostává ke svému maximu. Meteorický roj Geminidy vyvrcholí v pondělí 14. prosince nad ránem. Měsíc bude krátce před novem a navíc vychází až za úsvitu, takže jeho světlo nebude rušit, a podle předpovědi má létat až 120 meteorů za hodinu.

Podle Horálka se vyplatí pozorovat oblohu celou noc z neděle na pondělí. Pozorování v druhé polovině noci zpestří planety Mars v souhvězdí Lva a Saturn v souhvězdí Panny. V souhvězdí Býka je možné vyhledat otevřené hvězdokupy Hyády a Plejády (Kuřátka).

Bude-li příznivé počasí, pak astronomové doporučují pozorovatelům noční oblohy horký čaj v termosce, teplé oblečení, spací pytel s karimatkou a výlet mimo městské osvětlení, kde je obloha skutečně tmavá. Slibují za to během celé dlouhé prosincové noci až tisíc meteorů.

Jedinečná hustota roje Geminidy 

Název roje pochází od souhvězdí, kde má radiant, což je místo na obloze, odkud meteory zdánlivě vylétají. Geminidy ho mají východně od dvou nejjasnějších hvězd Castor a Pollux v souhvězdí Blíženců (Gemini). Na prosincové obloze Blíženci vycházejí už za soumraku a zůstávají na obloze po celou noc. Nejvýše nad obzorem jsou právě v polovině prosince kolem 03:00.

Mateřským tělesem roje není obvyklá kometa, ale planetka 3200 Phaeton. Rychlost částic, které planetka zanechala ve své dráze, je při vstupu do atmosféry Země kolem 35 kilometrů za sekundu, což je malá rychlost. Leonidy létají rychlostí kolem 72 kilometrů za sekundu.

První zprávy o roji pocházejí z roku 1862. Tehdy byl slabý a v maximu nepřesáhl 30 meteorů v hodině. Ve 40. a 50 letech minulého století se jejich počet zdvojnásobil a do současných hodnot stoupal do roku 1990. Podle některých modelů je tento nestálý roj nyní v maximu a jeho frekvence začne v příštích letech klesat. Do konce tohoto století téměř zanikne, soudí astronomové.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám