Zatímco sociální demokraté návrh, který předložila skupina jejich spolustraníků v čele s předsedou Jiřím Paroubkem, obhajovali, zejména poslanci ODS jej označili za populistický předvolební tah.

Příspěvek by měli důchodci obdržet v červnu příštího roku a dle ČSSD má kompenzovat skutečnost, že důchody nejsou automaticky valorizovány.

Celá diskuse se následně zvrtla v osočování dvojice nejsilnějších stran, jejichž představitelé se v duchu předvolební rétoriky vzájemně obviňovali, kdo více škodí a zadlužuje zemi. Strany se neshodly ani na dopadech na státní rozpočet, podle ČSSD přijde příspěvek na pět miliard, ODS náklady spočítala na 6,8 miliardy korun.

Janota se bojí růstu deficitu HDP

Návrh odmítl i ministr financí Eduard Janota, podle kterého jde o další krok k popření úsporných opatření, které vláda připravila.

"Budou-li přijata opatření pozměňovacích návrhů, která jsou navržena, je ve hře 12 miliard korun. Bude-li náhodou schválen tento návrh, už hovoříme o 20 miliardách, čili jsme někde na šesti procentech HDP," řekl Janota poslancům s tím, že původní návrh rozpočtu počítal s deficitem ve výši 5,3 procenta HDP.

ODS varovala, že nepodpoří rozpočet

Po příspěvku pro důchodce začala Sněmovna jednat o dvojici návrhů z pera poslanců ČSSD a KSČM. Ty obsahují omezení zdravotnických regulačních poplatků. Nově by je neměli platit důchodci a zrušen by měl být i polatek za položku na receptu. Také tyto návrhy byly přikázány do výborů.

Místopředseda ODS Petr Nečas ve Sněmovně naznačil, že pokud by poslanci schválili návrhy levice na úpravu rozpočtu, nemusela by jeho strana zvednout ruku pro rozpočet.

Nečas očekává, že se k situaci vysloví i premiér Fischer, který již dříve naznačil, že opatření schválená v balíčku představují určitý limit, za který není ochoten jít.