LN uvedly, že někteří občanští demokraté uvažují o modelu dvojkolejného vedení strany - stranický šéf by se věnoval pouze řízení ODS a v případě volebního vítězství by neusiloval o exekutivní funkci, nebyl by tedy stranickým kandidátem na premiéra.

"Nikdy jsem neměl ambici být předseda coby politický lídr, ale představa té funkce a mě jako člověka v pozici, který se zabývá životem té strany a není v exekutivní funkci, to klidně. To - v rámci teoretických úvah - proč ne?" řekl v rozhovoru místopředseda ODS Langer.

Podle něj jde jen o "úvahu, která vycházela ze zkušenosti z fungování ve vládě". Tehdy se šéf ODS a premiér Mirek Topolánek soustředil na vládnutí a české předsednictví EU a neměl čas se věnovat vlastní straně.

Členům se dvojkolejnost příliš nezamlouvá

Většině oslovených občanských demokratů se ale tento nápad příliš nezamlouvá. Pod podmínkou anonymity prý mnozí z nich připouštějí, že si tak Langer hlavně vymýšlí model, aby mohl stranu řídit.

"Personální úvahy vůbec nebudu komentovat. Moc ale nevěřím na dvojkolejnost. A na to, že má někdo ambice řídit stranu dovnitř, a nemá ambice řídit ji navenek," cituje deník místopředsedu ODS v Moravskoslezském kraji Pavla Drobila, kterého Topolánek tento týden označil za jednoho ze svých možných budoucích nástupců.