Ve čtvrtek se sejdou také zástupci regionů, kteří se budou radit o tom, jak se bude v jednotlivých krajích očkovat.

V nejbližších dnech budou očkovací látky dodány praktickým lékařům a vakcinačním centrům. Nejprve budou naočkováni chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci.

Na lidi nutné pro zajištění chodu státu, tedy například na policisty, hasiče a lidi z krizových štábů, přijde podle ministryně řada až následně, pravděpodobně v prosinci.

Jurásková dále uvedla, že se již domlouvá s ministryní školství Miroslavou Kopicovou na opatřeních ve školách, které se týkají prasečí chřipky. Takzvané chřipkové prázdniny budou moct školy zřejmě v budoucnu vyhlásit vždy na sedm dní, a to v případě, že onemocní nejméně 15 procent žáků. Hlavní hygienik ČR Michael Vít prý doporučuje posunout hranici na 20 až 25 procent nemocných dětí, bude se o tom prý ještě jednat.

Nemocnost podle ministryně není v ČR zatím nijak dramatická. Epidemického prahu, který činí 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel, ještě nedosáhl žádný kraj. Není ale podle ní vyloučeno, že se tak brzy stane. Když se mluví o nemocnosti, jde o akutní respirační choroby a chřipkové nemoci.

Přímo na prasečí chřipku už se netestují všichni nemocní a nachlazení, to podle ministryně z kapacitních důvodů ani nejde. Skutečně prokázaných nemocných s prasečí chřipkou je podle Juráskové v ČR přibližně 500.

Na chřipku nechtějte antibiotika

Ministryně zároveň varovala, aby pacienti nepožadovali zbytečně od svých lékařů antibiotika při chřipce. Na chřipku nezaberou a mohou jim způsobit nežádoucí účinky, například průjem.

Bakteriální zánět plic, který je možnou komplikací chřipky, se určitě vždy antibiotiky léčit bude, ujistila.