"Zatím to vypadá trochu živelně, ale to své tu najde prakticky každý," řekla mluvčí "dne bez aut, pouliční slavnosti a sociálního experimentu" Anna Kotková. Program připravený i na pódiu na náměstí Míru vyvrcholí až večer.

Dvě hodiny po poledni vyjel z prostoru dlouhý peloton Velké podzimní cyklojízdy, která se koná v rámci celoevropské akce Evropský týden mobility a Evropský den bez aut, a projel centrem města.

Akce Zažít město jinak

Z ulic vymizely kvůli akci i zaparkované automobily.

FOTO: Petr Horník, Právo

Pro auta v neděli bylo až do podvečerních hodin uzavřeno také Smetanovo nábřeží. Policisté hlídali vjezd na Palackého náměstí a v důsledku toho příliš aut nejezdilo ani po Národní třídě. Na Smetanově nábřeží se mezi stánky se suvenýry a kavárenskými stolky procházeli lidé. "Bylo by to fajn, kdyby tu nejezdila auta," řekl kolemjdoucí senior.

Organizátoři zajistili také nafukovací hrad pro děti a mobilní veřejné záchodky. Zájemci mohli vyrazit tramvají, autobusem, přívozem, na kole nebo na bruslích do Freestyle parku Modřany. Jejich "cesta za pokladem" vedla přes deset stanovišť, kde dostávali razítka, balónky a letáčky. V Modřanech si ti vytrvalí razítka vyměnili za vouchery na občerstvení. Každý, kdo přišel pěšky, přijel na kole či městkou dopravou, se mohl zadarmo svézt na bobové dráze na Proseku.

Akce Zažít město jinak

S koly se do ulic Prahy vydaly i děti.

FOTO: Petr Horník, Právo

I Jugoslávská ulice na Vinohradech se v průběhu odpoledne zaplnila stovkami lidí. Podnikaví obchodníci u stolečků nabízeli kávu, sezonní bio výrobky, čaj nebo burčák. Před správní budovou městské části Praha 2 se zabydlela bezdomovecká divadelní kavárna Ježek a čížek a v Londýnské ulici byl k dispozici polévkový bar. Cyklisté mohli získat spoustu publikací a map, kam se na kole vydat. Fungovaly výtvarné dílny, uskutečnil se žonglérský workshop a zněly etno nástroje.

"Naše činnost se neobejde bez podpory lidí, kteří chtějí změnit život v Praze k lepšímu. Abychom prosadili výrazné zlepšení podmínek v ulicích, potřebujeme pomoc každého," upozornila Kotková na cíle iniciativy Auto*Mat. Také proto zařadila do programu projekce s ukázkami stejnojmenného filmu dokumentaristy Martina Marečka, který přijde do kin 24. září.

V tomto inspirujícím, emotivním a vtipném snímku hledá Mareček hravým způsobem odpovědi na otázky související s životem ve městě, civilizací v pohybu a dobrodružnou cestou ke změně. Jeho mottem je slogan Ráno vstanu a změním svoje město. A tak i organizátoři nedělní akce z iniciativy Auto*Mat vyzkoušeli, jak příjemné může být centrum města bez hluku, znečištěného ovzduší a nadměrné dopravní zátěže.