Klaus se s Paroubkem setkal poté, co ČSSD v úterý oznámila, že nepodpoří rozpuštění Sněmovny, čímž tento krok, na jehož základě mělo dojít k vypsání předčasných voleb, znemožnila.

Klaus po setkání s Paroubkem, jehož stranu ostatní parlamentní formace za změnu postoje odsoudily, řekl, že nedospěje-li politická reprezentace k rychlému vypsání voleb, musí být alespoň dohoda na posílení mandátu nynější vlády premiéra Jana Fischera. Klaus řekl, že je pro volby v jakémkoliv "včasném termínu".

Vláda potřebuje pevný a jasný mandát

"Vláda Jana Fischera musí mít pevný a jasný mandát, potřebuje jeho posílení, není možné, aby byla neustále zpochybňována," řekl Klaus. 

Klaus také uvedl, že se ztotožňuje s Paroubkovým názorem, že volby se mohou konat jen tehdy, bude-li panovat jistota, že nebudou zpochybnitelné. Šéf ČSSD prezidentův náhled na situaci potvrdil a zopakoval důvody, které stranu vedly k jejímu rozhodnutí.

Podle Klause je za nynější situací Ústavní soud, který "zásadním způsobem narušil podmínky pro volnou soutěž politických stran, zpochybnil právní jistotu a předvídatelnost dění na politické scéně." "Důsledkem je destrukce zbytků důvěry mezi parlamentními stranami," shrnul stávající stav prezident.

Paroubek: Hlasování o důvěře je možné

Paroubek po setkání prohlásil, že pokud bude premiér Fischer trvat na hlasování o důvěře, je to možné. Za lepší variantu by ale považoval, kdyby se strany, které vládu podpořily, dohodly na jejím pokračování.

Znovu také odmítl, aby byl protikrizový balíček ministra financí Eduarda Janoty projednáván jako celek.