„Jak se opakuje Uvolněte se v létě, tak jedna z repríz měla být Kateřina Jacques – na konci léta. Dostal jsem od dramaturgyně zprávu, že programové vedení České televize rozhodlo, že to nemůže jít. Se zdůvodněním neznámým,“ postěžoval si Kraus na Frekvenci 1 (celé video). Poznamenal, že „zelení celkově jsou zajímavý kvítka“.

Kateřina Jacques na zasedání Sněmovny

Kateřina Jacques na zasedání Sněmovny

FOTO: René Volfík, ČTK

„Začíná to na mě působit dojmem, jako kdyby někdo v ČT začínal mít politické zájmy,“ dodal Kraus a prohlásil, že kdyby se něco podobného dělo pravidelně, tak z televize okamžitě odejde. „Anebo bude muset odejít vedení, které porušuje zákony. Protože důvod k tomu, aby se nevysílala Kateřina Jacques, je mi neznámý.“ 

Strana zelených ale jakékoliv tlaky na ČT odmítá: "Strana zelených v tomto případě ani v žádných podobných s Českou televizí nejedná. Jsme naopak těmi, kteří politické tlaky na Českou televizi dlouhodobě odsuzují. Přestože vystoupení Kateřiny Jacques v pořadu Uvolněte se prosím bylo nešťastné, nevidíme důvod, proč by se díl neměl reprízovat. Navíc, nikdy v historii nebylo téma biomasy tak populární jako po jejím vystoupení, a to je určitě pozitivní," sdělil Právu mluvčí SZ René Kubášek. 

Jacques trapasu využila v kampani

Anna Freimanová z tiskového útvaru ČT na dotaz Práva uvedla: „Ukázalo se, že je divácky atraktivnější reprízovat ty pořady, které měly premiéru již před delší dobou. Návrh repríz do vysílání připravuje dramaturgie.“

Jan Kraus

Jan Kraus

FOTO: Česká televize

Začátkem září SZ odstartuje kampaň do předčasných sněmovních voleb. Sama partnerka bývalého předsedy SZ Martina Bursíka Jacques, která do Sněmovny stejně jako Bursík už nekandiduje, označila v médiích své vystoupení za největší trapas života. „Je to největší ostuda mého života. Já jsem po tom pořadu chtěla zalézt do nějakého kanálu,“ prohlásila například.

V kampani do eurovoleb, ve kterých SZ propadla s dvěma procenty hlasů, nicméně Jacques svého výpadku využila. Ve spotu strany se objevila hned v úvodu, kde s několika tabulemi v rukou předváděla, že už ví, co to je biomasa.