Dnes zveřejněné výsledky červencového průzkumu veřejného mínění společnosti Median naopak ukazovaly na vítězství ČSSD, jíž přisuzovaly 34,8 procenta hlasů. ODS by za sociálními demokraty podle Medianu zaostala o 3,4 procentního bodu. [celá zpráva]

V přepočtu na mandáty průzkum SANEP ukazuje, že by občanští demokraté získali 70 poslanců, sociální demokraté 68. Komunistům průzkum předpovídá 29 mandátů, TOP 09 20 mandátů a KDU-ČSL 13 křesel.

Podle těchto výsledků by mohly sestavit vládu ODS s TOP 09 a s lidovci, podporovalo by ji 103 poslanců. Se stejnými menšími stranami by se mohla spojit i ČSSD a získat 101 křesel. Případná velká koalice občanských a sociálních demokratů by disponovala 138 křesly, pro ústavní většinu ve sněmovně přitom stačí 120.

Průzkum se uskutečnil on-line od 3. do 6. srpna a zúčastnilo se ho 6409 respondentů ve věku 18 až 57 let. Údaje o statistické odchylce průzkumu zástupci SANEP nedokázali sdělit.  

Páteční průzkum volebních preferencí je druhým, který SANEP provedlo. V tom prvním z přelomu června a července vedla ČSSD před ODS o tři procentní body.