Kalousek včera Právu řekl, že jména představí během prázdnin, protože v řadě případů kandidátky teprve vznikají. Rozhodnuto je ale o tom, že TOP 09 bude kandidovat jako samostatný subjekt. Donedávna se spekulovalo, že se nová strana ještě před volbami spojí s ODS.

„Já to pokládám za odehranou záležitost. Řada z nás se té myšlence nebránila, ale zaslechli jsme řadu hlasů z ODS, že si nic takového nepřejí, protože nevědí, co by z toho ODS měla. Já to vnímám jako přirozený strach o místo na kandidátce. Nechceme se nikomu vnucovat a také handrkování o místo je to poslední, co nás zajímá,“ řekl Právu Kalousek.

Vedení strany je zatím provizorní, protože sjezd strany se chystá až po říjnových sněmovních volbách. V čele přípravného výboru stojí Schwarzenberg, který se zatím léčí v rakouských lázních. Pokud mu zdraví dovolí, chystá se Schwarzenberg kandidovat v Praze. „Já bych si to přál,“ řekl Právu Kalousek. On sám bude zřejmě kandidovat v jižních Čechách.

Na kandidátkách TOP 09 se objeví i někteří starostové z Hnutí starostů a nezávislých, kteří s Kalouskem spolupracují. Kalousek také začal shánět peníze na kampaň. Podle svých slov má několik nadějných příslibů, které jim dovolí udělat předvolební kampaň za několik desítek miliónů korun.

Do voleb se naopak bok po boku chystají strany Věci veřejné (VV) a Sdružení nezávislých kandidátů – Evropští demokraté (SNK-ED).

„Spojuje nás liberální pohled na řadu politických a společenských problémů. Dohoda o společném postupu je logickým vyvrcholením našich diskusí,“ řekl předseda VV Radek John.