Za sporem stojí rozhádání dvou křídel sociální demokracie na Litoměřicku, což před několika dny vedlo k odstoupení většiny členů okresního vedení strany. Podle Kopeckého byla pak okresní konference na několik dní přerušena. Později bylo zvoleno vedení nové, ale na konferenci, o které mnozí z členů ČSSD údajně nevěděli. Kopecký tvrdí, že ho dokonce bez jeho vědomí tato konference nominovala jako kandidáta. Na schválené krajské kandidátce nakonec není.

Předseda ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda v pátek řekl, že se o platnost kandidátky neobává. Dodal, že pokud má někdo pochybnosti o průběhu okresní konference, měl by se obrátit především na kontrolní orgány ČSSD. Dokud prý situaci neprošetří, nemůže se k případu více vyjádřit. Kontrolní komise se bude problémem nejspíše zabývat 13. července, na její výsledek se žalobou údajně čeká i Kopecký.

Spor kolem Litoměřic není první, který sociální demokraté při sestavování kandidátky v Ústeckém kraji řeší. Nejprve odpor některých členů strany vyvolal záměr Paroubka prosadit na kandidátku herečku Kateřinu Brožovou. Tu nominovala teplické organizace, Brožová se nominace nakonec vzdala.

Ze čtvrtečního jednání krajské konference pak na protest odešla část děčínských sociálních demokratů, kteří tvrdí, že Paroubek slíbil Jaroslavu Foldynovi třetí místo na kandidátce za ním a hokejistou Jiřím Šlégrem. Krajský výkonný výbor ale těsně před konferencí sestavil kandidátku, na které je Foldyna až šestý. [celá zpráva]

Paroubek ve čtvrtek řekl, že Foldynovi nic neslíbil, ale jen takové řešení preferoval. Rozhodla prý tajná volba. Foldyna během konference řekl, že děčínská ČSSD povede hlavně vlastní kampaň a má ambici získat mnoho preferenčních hlasů, a přeskočit tak na kandidátce i Paroubka.

Děčínská ČSSD má s krajským vedením strany rozpory již dlouho hlavně kvůli loňským krajským volbám, ve kterých Foldyna působil jako lídr. ČSSD po svém vítězství ale z Foldyny neudělal hejtmana, uzavřela dohody s ODS a komunisty a hejtmankou se stala Jana Vaňhová.