Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) se dopisem obrátil na pražského primátora Pavla Béma, aby rušení přechodů zastavil.

Nebezpečnost rušení přechodů lze dokladovat i před sídlem NRZP, kde přechod přetínal tramvajovou trať a podle vyhlášky, by měl být osazen semaforem. [celá zpráva]

Nevidomý nemůže vědět, že přechod zmizel

Krása upozornil, že například nevidomí lidé, kteří navštěvují poradnu NRZP v Holešovicích, prakticky nemají šanci zjistit, že přechod, na který byli zvyklí, byl zrušen. "Oni spoléhají na to, že ten přechod je tam, kde vedou hmatové značky," uvedl Krása.

Vyhláška ministerstva dopravy, která umístění přechodů upravuje, navíc podle jeho slov existuje již od roku 2001. "Nikdo se tou vyhláškou doposud nezabýval a najednou musí být přechody zrušeny," podivil se Krása, který má za to, že nejprve by měla být provedena důkladná analýza, které z přechodů je skutečně nutné s ohledem na bezpečnost zrušit.

Lidé dál přecházejí, kde byli zvyklí

Nevidomá Monika Heczková upozornila, že praktické zrušení přechodů žádnou změnu nepřineslo. "Lidé chodí po zrušeném přechodu, jako kdyby tady byl, a ještě mě, člověka prakticky nevidomého, na ten přechod pustí," dodala Heczková.

Slepci jsou podle ní navíc uvyklí chodit po určité trase a počítají s existencí původního přechodu. Pokud je přechod zrušen, může nic netušící nevidomý vstoupit do vozovky, aniž by mohl spoléhat na to, že přijíždějící řidič "před přechodem" zastaví.