Svobodná Evropa (RFE/RL) zahájila vysílání v centru v roce 1995. Po leteckých atentátech v New Yorku a Washingtonu 11. září roku 2001 se však začalo spekulovat o tom, že i budova RFE/RL by se mohla stát potenciálním terčem terorismu.

Interiéry nového sídla Rádia Svobodná Evropa

Interiéry nového sídla Rádia Svobodná Evropa

FOTO: Lukláš Táborský, Právo

Od té doby je budova pod trvalým dozorem policie a obehnána po celém svém obvodu betonovými zátarasy. Ty částečně zabírají odbočovací pruh magistrály ve směru z Wilsonovy do Vinohradské ulice.

RFE/RL bude mít na Hagiboru nájemní smlouvu na 15 let s možností prodloužení vždy o dalších deset let. Budovu navrhl architekt Jakub Cigler ze studia Cigler/Marani Architects. Postavila ji společnost Orco Property Group.

 

Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa je jedna z nejnedobytnějších pevností kontinentu.

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

"Za prvé je to moderní budova a je určena přímo pro média. Je bezpečná a za třetí je v České republice," uvedl prezident RFE/RL Jeffrey Gedmin.

Otevření nového sídla Rádia Svobodná Evropa se zúčastnil i bývalý vicepremiér Alexandr Vondra a pražský primátor Pavel Bém (oba ODS).

Otevření nového sídla Rádia Svobodná Evropa se zúčastnil i bývalý vicepremiér Alexandr Vondra a pražský primátor Pavel Bém (oba ODS).

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

Pětipatrové sídlo ve tvaru krychle je nejpřísněji střeženým objektem v České republice a zřejmě i v Evropě. Dostát musí stejným bezpečnostním kritériím jako velvyslanectví USA.  

Redakce v novém sídle Svobnodné Evropy na pražském Hagiboru

Redakce v novém sídle Svobnodné Evropy na pražském Hagiboru

FOTO: Lukáš Táborský, Právo