Kromě prezidenta, odstupujícího premiéra či ministryně obrany Vlasty Parkanové položili věnec zástupci politických vězňů či europoslankyně Jana Bobošíková.

Odstupující premiér Mirek Topolánek (ODS)

Odstupující premiér Mirek Topolánek (ODS)

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

 "Je to (od druhé světové války) pouze 64 let a je povinností, abychom to připomínali, nezapomínali na to. Aby to mladé generace věděly, znaly," řekl po ceremoniálu novinářům Klaus. Sobotka poté doplnil, že je potřeba neustále vzpomínat na lidi, kteří ve válce nasadili své životy. "Pokud bychom na to (druhou světovou válku) zapomněli, tak samozřejmě máme velkou šanci, že si to zopakujeme," uvedl.

Pietnímu aktu přihlíželo několik desítek lidí. Klaus se Sobotkou si posteskli na malý zájem veřejnosti. "Já si vždycky povzdechnu, když vidím, že tady nejsou stovky, tisíce návštěvníků," řekl novinářům prezident. "Myslím, že to je velká chyba, i učitelů a rodičů, že sem nepřivedou děti, aby je začali vychovávat v tom, že Česká republika existuje a má svoji historii," dodal poté Sobotka.

Zástupci Sokola (vpravo) během slavnostního aktu

Zástupci Sokola (vpravo) během slavnostního aktu

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

Další vzpomínky na konec války a padlé se budou odpoledne konat například u památníku druhého odboje v Praze na Klárově nebo zítra na Olšanských hřbitovech. Kromě Prahy se připomíná poslední výstřel II. světové války na Slivici u Příbrami, kde propukne i rekonstrukce bitvy, dále probíhají akce v Hradci Králové či v Mladé Boleslavi.