"Nabídku premiéra Jana Fischera na základě nominace Mirka Topolánka na post ministra financí jsem se dnes rozhodl přijmout. Stále však zastávám názor, že nejvhodnějším kandidátem na tuto funkci je Miroslav Kalousek," uvedl v úterý Janota s tím, že nabídku původně odmítl, protože do poslední chvíle doufal v opětovné Kalouskovo jmenování.

Pro šéfa opoziční ČSSD je Janota přijatelný kandidát. "Pana Janotu považuji za erudovaného odborníka v resortu financí a především odborníka na sestavu státního rozpočtu, což bude jeden z klíčových úkolů překlenovací vlády Jana Fischera," řekl Paroubek. 

Kalousek byl pro Paroubka nepřijatelný

Topolánek ještě v pondělí uváděl, že ze tří jmen vhodných kandidátů vybral dosavadního ministra financí Miroslava Kalouska. Janota, který byl také mezi adepty, o nichž se uvažovalo, podle Topolánka původně nabídku odmítl.

Kalouskovu nominaci ale poté označil za nepřijatelnou předseda ČSSD Paroubek.

Janota sestavoval od počátku devadesátých let státní rozpočet a podle médií patří k několika málo lidem, kteří se detailně orientují ve státních financích.

V říjnu 2006 Janotu tehdejší ministr financí Vlastimil Tlustý odvolal kvůli kritice inzerátů ministerstva financí v denním tisku, na nichž byl Janota uveden jako zdroj uváděných údajů, s čímž však nesouhlasil. Janota inzeráty považoval za nekorektní a zkreslující. Do funkce náměstka se vrátil v lednu 2007 s novou vládou pod ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Vláda má být jmenována v pátek

Fischer s nominací Janoty souhlasí, řekl mluvčí Fischera Roman Prorok. Doplnil, že designovaný premiér obdržel také nominace od předsedy Strany zelených Martina Bursíka, a to Michaela Kocába na funkci ministra pro lidská práva a národnostní menšiny a Ladislava Mika na funkci ministra životního prostředí.

Novou přechodnou vládu, která má zemi dovést k podzimním předčasným volbám, má prezident jmenovat v pátek 8. května.