"Odvolávám se pro jistotu, i když nemám žádný doklad. A zároveň tím ten doklad žádám," dodal Tlustý.

Rakovnická ODS Tlustému zrušila členství 9. dubna. Důvodem bylo loňské usnesení místního sdružení, které poslance zavazovalo podpořit vládu Mirka Topolánka (ODS). Právě to poslanec porušil, když se při hlasování o nedůvěře vládě přidal na stranu opozice. Následně byl spolu s Janem Schwippelem vyloučen z poslaneckého klubu a vedení strany vyzvalo místní organizace obou poslanců, aby je vyloučily ze strany. [celá zpráva]

Zápis z jednání zatím nevznikl

Předseda místní organizace Zdeněk Nejdl řekl, že z jednání místního sněmu dosud nebyl pořízen zápis. Hotový by měl být příští týden, poté bude Tlustému odeslán. Teoreticky až poté poslanci poběží lhůta pro odvolání.

"Jsem v situaci, kdy se nemohu odvolávat ve lhůtě, protože jsem nedostal žádné stanovisko, tak se pro jistotu odvolávám podle obecních správních lhůt od chvíle, kdy jsem se to dozvěděl, aby nemohl nikdo namítnout, že propadla tato lhůta," míní Tlustý.

Dopis s odvoláním zaslal předsedovi ODS, šéfovi hlavní kanceláře strany a místnímu sdružení. Nejdl uvedl, že rakovnická ODS zatím od Tlustého nic neobdržela. Poslanec i přes zrušení svého členství trvá na tom, že jej pouze pozastavil.

Jan Schwippel, který spolu s Tlustým hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě, ODS opustil. Svůj krok zdůvodnil mimo jiné tím, že nechce, aby byla zrušena jeho mateřská organizace v Zadní Třebáni. Jak Tlustý tak Schwippel kandidují v nadcházejícíh volbách do Evropského parlamentu za hnutí Libertas.cz.