Povýšení posledních dvou jmenovaných se však vůbec nelíbí sociálním demokratům, kteří ústy svého místopředsedy poslaneckého klubu Jeronýma Tejce považují Langerův návrh za „neopodstatněný a neobhajitelný“.

„Povýšení pana Martinů na generálmajora nezpochybňujeme, on se v minulosti osvědčil a nějakým způsobem si to zaslouží. Problém ale máme s náměstky Houbou a Bílkem, kteří nesou plnou odpovědnost za personální a hrozící profesionální rozval policie,“ řekl v neděli Právu Tejc. Houba s Bílkem jsou podle něj rovněž odpovědni za „žabákování“ nezkušených policistů do nejvyšších funkcí i za klesající objasněnost trestných činů.

Tejc míní, že  jediným vysvětlením, proč by se měli oba stát generály údajně tak narychlo a právě k 8. květnu, je fakt, že o den později končí Langer ve funkci ministra a je si prý vědom, že žádný z jeho nástupců povýšení těchto policistů z racionálních důvodů nikdy nenavrhne. „Chce tak možná odměnit ty, kteří do funkcí náměstků přišli s ním a dobře mu sloužili,“ myslí si Tejc. Bude podle svých slov apelovat na prezidenta, aby Houbu s Bílkem do generálských hodností nejmenoval.

Langer: nikdo neudělal víc

Langer však nařčení ČSSD rezolutně odmítl a za svým návrhem si i nadále stojí. „Ten návrh byl připraven a podán ještě dávno před tím, než proběhlo hlasování o nedůvěře vládě,“ oponoval Tejcovi ministr.

Policie má podle něj zhruba 50 tisíc lidí a jen dva generály (Martinů a šéfa Ochranné služby Lubomíra Kvíčalu, pozn. redakce), kdežto v české armádě je počet lidí ve srovnání s policií třetinový, ale generálů údajně přes 30.

„Když to srovnáte, tak si položte otázku, proč má armáda tolik generálů a policie, která reprezentuje lidi, kteří jsou každý den ve válce, jen dva. Jestli někomu vadí, že by policii měli velet generálové a v armádě mu to nevadí, tak je hlupák,“ řekl v neděli Právu Langer.

Je přesvědčen, že policejní sbor má mít v rámci hierarchie své generály a navíc navrhovaní funkcionáři prý odvedli „neuvěřitelnou práci“ v souvislosti s reformou policie. „Je to výraz uznání a ocenění práce, kterou nikdy nikdo za posledních dvacet let v policii nedovedl tak jako tito tři lidé, kteří si to povýšení skutečně zaslouží,“ uvedl Langer.

Zajímá ho, co pořádného udělala ČSSD, když vedla ministerstvo vnitra a policii. „Teprve až tehdy, co ukáží, co oni dokázali, potom jsme připraven říci, co dělali lépe a co naopak. Ale toto je opravdu argumentace z páté cenové skupiny z hospody, kterou zřejmě navštěvují někteří sociální demokraté a je jim to vlastní,“ nebral si servítky ministr.