Podporu návrhu vyjádřili předsedové poslaneckých klubů ODS a Strany zelených a v podobném duchu se již před časem vyjádřil i šéf lidovců Jiří Čunek.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř novinářům po úterním jednání svého klubu řekl, že ODS navrhne zařadit poplatky na program schůze na začátku úterního jednání.

O pevném zařazení na konkrétní den však podle něj ještě není rozhodnuto. "Může to být dnes nebo v pátek nebo příští týden," připustil. Jak ale dodal, ODS se kloní k tomu, aby se o poplatcích jednalo co nejdříve, tedy v úterý nebo v pátek.

Ve středu bude ve Sněmovně kvůli jednání s šéfem Evropské komise chybět premiér Mirek Topolánek, čtvrtek je vyhrazen interpelacím.

"My se přizpůsobíme, protože s tím nemáme problém. My si jen přejeme, aby to bylo projednáno co nejdřív," uvedl Rabas. Pro senátní podobu novely poplatků budou podle staršího vyjádření lidoveckého předsedy Jiřího Čunka hlasovat i všichni poslanci KDU-ČSL.

Opozice trvá na úplném zrušení poplatků

Senátoři vrátili Sněmovně levicí prosazenou novelu, která placení u lékaře, v nemocnici či za recept zrušila zcela. Senátoři navrhli, aby u lékaře přestaly platit děti do 18 let. Jim i důchodcům nad 65 let by se měl snížit ochranný limit na výdaje z pěti tisíc na dva a půl korun.

U léků s doplatkem nad 30 korun by se za položku na receptu už neplatilo. Poplatky by přestali platit i lidé z ústavů a domovů pro seniory, jimž po uhrazení pobytu a stravy nezbude ani 800 korun měsíčně.

Takové řešení se ale nelíbí levicové opozici, která trvá na tom, že poplatky by měly zmizet zcela.