Co říkáte na to, že premiér vás už nechce ve vládě a hrozí KDU-ČSL, že padne vláda, pokud bude chtít odvolání ministra Kalouska?

Základní problém je, že premiér a předseda nejsilnější koaliční strany by měl o těchto věcech jednat hlavně se mnou. Chyba je, že si během svátků neudělal čas a řešil to na poslední chvíli. Chtěl jsem mu vysvětlit, že je sice premiérem a já ho uznávám, ale že není předsedou křesťanských demokratů a nemůže se plést do našeho rozhodování.

Je další fungování koalice možné, poté co premiér řekl?

Jedna věc je, co se řekne, a druhá, co se udělá. Jsou věci, které zůstaly nesděleny. Myslím, že budeme mít příležitost si to vyříkat.

Máte vysvětlení pro to, proč to takto vyhrotil?

To já nechci za něj vysvětlovat. Já to dělám proto, že pan premiér v mnoha svých projevech a v mnoha postojích zdůrazňuje blízkost ODS a KDU. Tuto blízkost považuje za tak velkou, že si myslí, že by se tyto strany mohly sblížit před volbami. Já tvrdím, že jsme samostatná strana, která má jiné portfolio voličů. Trvalé přimknutí k ODS je pro nás chybným a zničujícím krokem. Vším, co dělám, chci zabránit integraci ODS a KDU-ČSL.

S názorem, že vás chce Topolánek dostat na kolena a poté spolknout, jsem se již setkal. Je hodně rozšířen?

Ví se o tom. Je to legitimní politická hra a já jako předseda KDU vím, že zastupujeme jiné voliče, a musím tomu zabránit. Neznamená to, že nejsem koaliční partner, který je v některých chvílích až moc slušný.