"Vláda bude buď v té podobě, kterou já navrhnu, nebo nebude," řekl premiér v Radiožurnálu. "KDU-ČSL se musí rozhodnout, jestli bude ve vládě bez Jiřího Čunka, nebo jestli vláda s Jiřím Čunkem padne," dodal Topolánek s tím, že podle toho by se měli účastníci jednání předsednictva a konference KDU-ČSL rozhodnout.

Užší vedení lidovců v úterý po několikahodinovém jednání doporučilo, aby z vlády odešel Kalousek, zatímco podle Topolánkových představ by měl svůj úřad opustit ministr pro místní rozvoj Čunek.

Výměna ministra v době krize? Podivné, říká premiér

Topolánek řekl, že v situaci, kdy je potřeba řešit ekonomickou krizi a hrozící vyšší nezaměstnanost, by byla velmi podivným krokem výměna ministra, který byl vyhodnocen jako nejlepší šéf resortu financí z 31 evropských zemí označovaných za rozvíjející se ekonomiky.

"Pro mě je důležitější než ministr za KDU ministr pro občany. To Kalousek splňuje," uvedl premiér. Upozornil, že povede pouze vládu, se kterou bude moci garantovat zvládnutí nynější složité ekonomické situace.

Navrhl jsem lidovcům konformní řešení, naznačoval Topolánek

Současné pnutí mezi KDU-ČSL a vládou podle něj vyvolal fakt, že odmítl odvolat Kalouska a chce odvolat Čunka.

"To, že Jiří Čunek má odejít kvůli celé řadě problémů, které způsobil sám sobě i této vládě, to, že není nejlepším ministrem mé vlády, je řešení známé, a já jsem navrhl velmi konformní řešení pro KDU-ČSL," uvedl premiér. Řešení nechtěl rozvádět s ohledem na probíhající jednání, ale podotkl, že Čunek udělal chybu, když záležitost začal medializovat.

O personálních otázkách rozhoduje podle stanov KDU-ČSL její celostátní výbor. Jeho složení je ale takové, že by mohl Kalouska podpořit proti názoru předsednictva. Zřejmě právě proto v úterý Čunek prosadil i svolání celorepublikové konference KDU-ČSL, jejíž usnesení jsou rozhodnutí výboru nadřazena. Mezi devíti desítkami členů konference zřejmě předseda dokáže nalézt dostatek hlasů pro podporu svého postupu. Většina lidoveckých lídrů v krajích se ale kloní k tomu, že by měl Kalousek ve vládě zůstat.